Soma Katliamı davasının 10. duruşması başladı

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili, 6’sı tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın 10’uncu duruşması başladı.

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdigi katliamın 10. duruşması, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.
Madenci aileleri, duruşmayı takip etmek uzere Soma, Kınık ve Savaştepe’den sabah erken saatlerde otobüslerle Akhisar’a hareket etti.

Akhisar istasyonu yanında toplanan aileler, “Soma’yı unutma, unutturma”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganlarıyla mahkeme salonuna yürüdü.

Burada aileler adına açıklama yapan İsmail Çolak, ailelerin 800 gün önce göz göre evlatlarını, eşlerini, çocuklarının babalarının katledildigini belirterek “Onlar buna kader, fıtrat dediler. Biz hayır bu katliam dedik. Sabotaj dediler hayır sizin zihniyetiniz yaptı dedik. Bu katliamı yapanlardan hesap sormak için buradayız” dedi.

Bu duruşmaya aylardır bekledikleri  bilirkişi raporunun geldiğini dile getiren Çolak, “Başından bu yana savundugumuz şekilde bu katliamın şirket dışında kamunun, taşeronun ve sendikanın payı olduğu bu raporla ortaya çıktı” dedi.

Çolak, “Şimdi artık son düzlemdeyiz. Biz şehit madenci aileleri olarak davaya sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Mahkemenin, katliamın sorumlularını hak ettikleri cezaya çarptırmasını beklediklerini belirten Çolak, bu davanın sonucunun Türkiye’de iş cinayetlerinin son bulmasına katkı yapacağını ifade etti.

Bu uğurda mücadeleyi, Soma’yı unutmamak ve unutturmamak için sürdüreceklerini belirten Çolak, verilen desteklere teşekkür etti.

BİLİRKİŞİ RAPORUNUNUN OKUNMASI BEKLENİYOR

Davanın 9’uncu duruşması, bilirkişi raporunun yetişmemesi nedeniyle tek celsede sona ermişti. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren yargılamada, geçtiğimiz Şubat ayında yapılan son bilirkişi incelemesinin raporu mahkemeye sunuldu. Mahkeme tarafından görevlendirilen 10 akademisyen ve 1 elektrik mühendisi tarafından hazırlanan raporda, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ihmali ve kusuru olduğu saptandı.

Raporda ayrıca teknik koşullar arasında gaz maskelerinin işçilerin madenden kaçmasına olanak tanımamasından üretim zorlamasına, maden içi etkin haberleşme ve alarm sistemi bulunmamasından acil durumlar için bir planlama olmamasına kadar bir dizi eksikliğe vurgu yapıldı. (Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir