Cerablus Askeri Meclisi’nden Türkiye’ye sert uyarı

TSK’nin Cerablus’a yönelik başlattığı işgal hareketine dair bilgi veren Cerablus Askeri Meclisi Komutanı Armanc Cerablus, aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu çok sayıda sivilin katledildiğini söyledi. Cerablus, “Cerablus’un çocukları bizleriz. Türklerden yardım ve destek istemedik. Dolayısıyla bu işgaldir. Bugüne kadar DAİŞ’e karşı savaştık. Onunla aynı zihniyette olan Türk devletiyle de savaşır, kentimizi ve halklarımızı koruruz” dedi.

Cerablus’a yakın mesafede konumlanıp, TSK ve bağlı çete gruplarının işgalini gözleyen Cerablus Askeri Meclisi Komutanı Armanc Cerablus, DİHA’ya işgal hareketini ve takınacakları tutumu anlattı. Armanc Cerablus, kenttin hemen güneyindeki Cerablus a Tehtani kasabasında TSK’nin katyuşa füzeleri ile düzenlediği saldırıda çoğunluğu çocuk ve kadın 25 sivilin öldüğünü, onlarca sivilin de yaralandığı bilgisini verdi. Cerablus, kent merkezinde özelikle Kürtlerin oturduğu doğu ve batı mahallelerinde çok sayıda sivilin katledildiğini, ancak Türk devletinin iletişim ağlarını kestiği için net bilgi edinemediklerini belirtti.

‘DAİŞ TSK’ye katıldı’

TSK’nin çetelerle birlikte işgal harekatı başlattığını söyleyen Cerablus, “Türk devleti DAİŞ ile aynı zihniyettedir. Çocuk, kadın sivilleri katlediyor. Kentte Türk devleti ile anlaşmış çok az sayıda DAİŞ çetesi kalmıştı ve onlar da TSK ile Cerablus’a giren çetelere katıldı” dedi.

İşgale karşı çağrı

Uluslararası kurumlara çağrıda bulunan Cerablus, şöyle konuştu: “Cerablus’un çocukları bizleriz. DAİŞ ile aynı olan Türklerden yardım ve destek istemedik. Dolayısı ile bu işgaldir. Bu işgale karşı durmalılar.”

‘Türk devletiyle de savaşırız’

AKP medyasının “uluslararası koalisyonun destek verdiği” yönündeki haberlerin asılsız olduğunu vurgulayan Armanc Cerablus, “Bugüne kadar DAİŞ’e karşı savaştık. Onunla aynı zihniyette olan Türk devletiyle de savaşır, kentimizi ve halklarımızı koruruz. Kesinlikle bu işgale sesiz kalmayacağız” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir