DAİŞ’le birlikte DAİŞ’e karşı(!) Türkiye’nin Cerablus’u işgal operasyonu başladı – YENİLENDİ

Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus kentinin DAİŞ’den temizlenmesi adı altında planlanan operasyon, TSK’nın sabah saat 04.00’teki obüs topu atışlarıyla başladı. DAİŞ karşıtı koalisyonun da havadan bomba yağdırdığı söyleniyor. Operasyonun amacının Rojava kantonlarının birleşmesine engel olmak için bir süredir sınırda toplatılan ÖSO gruplarının Cerablus’a yerleştirilmesi olarak yorumlanıyor.

Türk askeri ya da Türkiye tarafından eğitilen cihatçı çeteler henüz Cerablus’a girmezken, zırhlı iş makinelerinin, kara harekatının başlatılabilmesi için mayın temizliği yaptığı belirtildi.

Çeteler’de işgal hareketine katıldı

Daha önceden kenti boşaltma noktasında TSK ile uzlaştığı belirtilen DAİŞ’in kalan 3’ü emir 18 çetesinin de işgal hareketine katıldığı öğrenildi.

ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları da kara harekatının başlatılabilmesi için koridor açmak için IŞİD’e ait pozisyonları vurmaya devam ettiği iddia ediliyor. Koalisyon uçaklarının bölgede olup olmadığına ilişkin henüz net bilgi yok.

Başbakanlıktan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi: “Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır.”

Askeri kaynaklar: Şu anda bir kara harekatı başlamış değil

Askeri kaynaklar, harekatın amacının sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek vermek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi.

Askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04:00 sıralarından TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı, saat 04:05’de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinaları geçitler açılmaya başlandı, saat 05:45’te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. Bu atışlar sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı.

İlk hava harekatının ise saat 06:08’de başladı. saat 06:08, saat 06:10 ve saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı belirtildi. Askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

CNN Türk’ün aktardığı bilgilere göre operasyonda ikinci aşama kara operasyonuyla başlayacak.

AA operasyonun hedeflerine dair olarak “Sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye’nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor. Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor” ifadelerini kullandı

İşgale karşı savunma hattı

DAİŞ’in olmadığı kentte işgal sürerken, YPG/YPJ güçlerinin Fırat’ın kıyısındaki Şêxler, Zor Mixar ve Zaret köylerinde, Minbic Askeri Meclisi’nin de Cerablus’un güneyinde işgale karşı savunma hattı oluşturduğu öğrenildi.

Öte yandan genel komutanı MİT ajanları tarafından katledilen Cerablus Askeri Meclisi’nin Türkiye’ye yaptığı uyarıya rağmen başlayan işgal harekatı konusunda hangi adımları atacağı kentin geleceği konusunda belirleyici olacak.

cerablus harita

 

 
One thought on “DAİŞ’le birlikte DAİŞ’e karşı(!) Türkiye’nin Cerablus’u işgal operasyonu başladı – YENİLENDİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir