Suruç ve Ankara katliamı gazileri: ‘Antep Katliamı ile bir kez daha vurulduk’

DAİŞ’in daha önce saldırıda bulunduğu Suruç ve Ankara katliamların gazileri, Antep Katliamı ile bir kez daha vurulduklarını söyledi. Ruhsal ve bedensel olarak toparlanmaya çalışan katliam gazileri, “Bizde ısrarla sokaklarda barışı isteyeceğiz ve bu katliamları boşa çıkaracağız” diye konuştu.

Daha önce DAİŞ’in gerçekleştirdiği Ankara ve Suruç katliamlarından yaralı olarak kurtulan “barış gazileri” Antep Katliamı ile bir kez daha vurulduklarını söyledi.

10 Ekim Barış Mitingine yönelik gerçekleştirilen ve 100’den fazla insanın hayatını kaybettiği katliamda 16 yaşındaki kızı ile birlikte yaralı kurtulan Elif Zavar, hükümetin 7 Haziran’dan sonra barışa tahammül edemediğini ve barışı isteyenleri hedef aldığını söyledi. Amed ve Suruç’ta yaşanan katliamların ardından, Ankara’daki Katliamın da göz göre göre gerçekleştirdiğinin altını çizen Zavar, kaygılı olmalarına rağmen, alana barışı haykırmak için gittiklerini dile getirdi.

Katliamın hemen ardından polis saldırısına uğradıklarını hatırlatan Zavar, yaşadığı travmayı henüz atlatamadan Antep’teki saldırının şoku içerisinde olduğuna belirtti. Zavar, Antep Katliamı’na ilişkin, “İlk duyduğumda öfke hissettim içim acıdı. Yani yaşadığım bir şeydi ve oradaki insanların nasıl bir acı yaşadığı biliyorum” dedi. Düğünlere yönelik saldırı olacağının Ankara Katliamı iddianamesinde yer almasına rağmen, önlenmediğini vurgulayan Zavar, “Ankara, Suruç ve Antep katliamları emniyet tarafından biliniyordu” diyerek bu katliamın da bile bile yaşandığına işaret etti.

‘Katliamlar devam edebilir’

Hükümetin ezilenleri ve kendisine muhalif olanları hedef aldığını belirterek, katliamdan AKP’yi sorumlu tutan Zavar, şöyle devam etti: “Bugüne kadar bütün ‘hükümetler devletin bekası için üç beş canın önemi yoktur’ diyerek bunun üzerinden politika izlediler. Bu çizgiden de bunu büyüterek devam ediyorlar. Antep’ten sonra ben bunun duracağını düşünmüyorum.”

Hükümetin “terör” adı altında savaşı daha da yükselttiğine dikkat çeken ve “asıl terörist kendisidir” diyen Zavar, yaşananlara karşı hedef olan kesimlerin biraraya gelerek birlik olması çağrısında bulundu. Zavar, “Tek vücut olmadığımız sürece ölmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Suruç Katliamı’ndan yaralı olarak kurtulan Cansu Yumuşak da, yaşadığı olayın etkisi ile halen psikolojik destek alıyor. Antep Katliamı’nın da kendisi için yeni bir “şok” olduğunun belirten Yumuşak, devletin muhaliflere “barış isteme ve düğün yapma” hakkı bile tanımadığını söyledi. “Cenazelerimizi bile kaldırmamıza izin vermiyorlar. Sınırda hala Eylem’in (Aktaş) cesedini alamamışız” sözleriyle yaşadıklarını dile getirdi.

Katliamın bir “çocuk tarafından gerçekleştiği” yönündeki bilgilere de işaret eden Yumuşak, “Diyanet eğer çıkarttığı kitapta ‘Şehit olmayı onurlu bir mertebe’ olarak gösteriyorsa tabi ki de bir çocuk kalkıp bu katliamı gerçekleştirir” dedi.

“Demokrasi” adı altında sokağa çıkan 5 milyon insanın güvenliğini titiz bir şekilde koruyabilen devletin kendilerini korumadığına işaret eden Yumuşak, “Madem bu kadar iyi güvenlik sağlayabiliyorlardı bizi neden koruyamadılar” diye sordu. Devletin vatandaşları için güvenlik sağlayamadığına ya da sağlamadığını dile getiren Yuşumak, katliamdan kurtulmuş olsa da aslında yaşamadığını ve Antep Katliamı’nın bir kez daha kendilerini vurduğunu söyledi.

Suruç katliamında yaralı kurtulan Hünkar Genç, devletin Kürtlerin yanında yer alanlara da savaş açtığını “Suruç ve Ankara” katliamını örnek vererek işaret etti. Genç, buna rağmen kendilerinin de barışta ısrar ettiklerini dile getirdi. Antep Katliamı’nı da, “İnsanları caydırmak istiyorlar. Sokakları boşaltmak istiyorlar” diye değerlendiren Genç, kendilerinin de aksini yaparak katliamları boşa çıkaracaklarının altını çizdi.

Genç, sözlerine şöyle sürdürdü: “Devletin/hükümetin iç siyasette sıkıştığını düşünüyorum. Gitmeden de daha çok insanı katletmek istiyorlar. Ancak bizler buna karşı bu politikayı teşhir ederek daha çok barışı isteyeceğiz. Kürt hareketi barış konusunda samimi davrandığını gösteriyor. Biz tarafsak onurlu bir barıştan yana tarafız. Bunu savunmaya devam edeceğiz.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir