Adliye önünde Eren Keskin’e destek

Özgür Gündem Gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni avukat ve insan hakları savunucusu Eren Keskin’i yalnız bırakmayan çok sayıda kişi, adliye önünde bir araya gelerek, “Bu karanlık günleri dayanışarak hep birlikte kıracağız” dedi.

Hakkında, “Örgüt üyeliği” ve “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne gelen Özgür Gündem Gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni avukat ve insan hakları savucusu Eren Keskin’e destek amaçlı adliye binası önünde basın açıklaması yapıldı.

İfade işlemlerinin başladığı saatlerde adliye önüne gelen yönetmen, insan hakları savunucusu, Barış Anneleri, Cumartesi Anneleri, LGBTİ bireyler, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, HDK Eş Genel Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Keskin’i yalnız bırakmadı.

‘Karanlık günleri dayanışarak kıracağız’

“Keskin, Türkiye’de vicdanın sesidir” diyen HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Doğan Erbaş’ın ardından konuşan Basın -İş Başkanı Faruk Eren de, basına yönelik baskılara dikkat çekerek, “Bu karanlık günleri dayanışarak hep birlikte kıracağız” dedi.

’90’ların karanlık günlerinde direnmeyi başarmış’

HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, barış istemenin cesaret istediğini ifade ederek, Keskin’in mücadelesinin herkese örnek olması gerektiğini söyledi. Koçyiğit, “90’ların karanlık günlerinde direnmeyi başarmış bir arkadaşımız. Bize düşen onun şahsında tüm direnenleri sahiplenmek ve direnişi büyütmektir” diye konuştu. Koçyiğit’in ardından konuşan LGBTİ aktivisti Kıvılcım Arat, Keskin’in trans mücadelesinde de önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, 90’lı yıllarda kendisini tanıdıklarını ve insan haklarını savunurken bir hiyerarşinin olmayacağını herkese öğrettiğini dile getirdi.

‘Keskin’i savunacağız’

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe de, Keskin’in bu ülkede insan hakları mücadelesinin bir simgesi olduğuna belirtti. Keskin’in söylediklerinin ve yaptıklarının arkasında olduklarını ifade eden Efe, Keskin’i her zaman savunacaklarının altını çizdi. Yazar Vivet Kanetti ise Türkiye’de barış gelecekse bunda en büyük katkı sağlayanlardan birinin Keskin olduğunu belirterek “Barış geldiğinde onun katkısı unutulmaz olacak” diye belirtti.

‘Keskin’in yanındayız’

Konuşmacıların ardından İHD adına basın açıklamasını okuyan Cumartesi insanlarından İkbal Eren, devlet kurumlarındaki kadrolaşmalar ile uzun yıllar ortaklık içinde hareket edilen AKP ve darbeciler arasındaki iktidar kavgasının tüm topluma OHAL olarak yansıdığını ifade etti. Eren, bunun başat göstergesinin OHAL kapsamında artan saldırıların hedefi haline gelerek kapatılan Özgür Gündem gazetesine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gazete yazarları, yayın yönetmenliği yapmış bireylerin evlerine maskeli özel kuvvetler eşliğinde yapılan baskınların olduğunu söyledi. Eren Keskin’in vereceği ifadenin tüm insan hakları savunucularını bağladığının altını çizerek, Keskin’in yanında olacaklarını vurguladı.

Açıklama, “Eren Keskin yalnız değildir” sloganlarıyla sona erdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir