Anarşist tutsak Şevket Aslan’ın açlık grevi 37. gününde

Meydan gazetesi, 19 Temmuz’dan bu yana İzmir Aliağa Yenişakran Hapishanesi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan anarşist tutsak Şevket Aslan için İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Meydan gazetesi, 19 Temmuz’dan bu yana İzmir Aliağa Yenişakran Hapishanesi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan anarşist tutsak Şevket Aslan için İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Aslan’ın avukatı Gökhan Soysal, açlık grevinin 37. gününe girdiğini durumunun her geçen gün kötüye gittiğini ifade etti.

İHD adına konuşan Doğan Özkan ise Türkiye hapishanelerinde OHAL süreciyle tutsaklara yönelik yükseltilen işkence, tecrit, sevk ve sürgünlere maruz kaldığına dikkat çekti.

Meydan gazetesi adına basın açıklamasını da Mercan Doğan okudu. Anarşist tutsak Şevket Aslan’ın siyasi kimliği tanınmadığı ve hiçbir talebi kabul edilmediği için süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu söyledi. Doğan, “Anarşist tutsak Şevket Aslan’ın talepleri, anarşist kimliğinin hapishane yönetimince tanınması ve anarşistlerle aynı koğuşta kalmasının sağlanmasıdır” dedi.

Anarşist tutsak Şevket Aslan’ın yaşayacağı herhangi bir sağlık probleminin sorumlusu, hiçbir talebine cevap vermeyen hapishane yönetiminin olacağını kaydeden Doğan, “Şevket Aslan’ın süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi hapishane yönetimi tarafından tanınmamış, kendisinin bu konuyla ilgili hiçbir dilekçesine yanıt verilmemiştir. Bu şekilde avukatların da Şevket Aslan’la hukuki olarak dayanışmasının önüne geçilmiş olunmaktadır” diye belirtti.

Doğan, hapishane yönetiminin anarşist tutsak Şevket Aslan’ın açlık grevi eylemini derhal tanımaya ve Aslan’ın taleplerini karşılamaya çağırdı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir