Cerablus Askeri Meclisi’nden açıklama

Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanlığı, savaşlarının DAIŞ çetelerine karşı olduğunu ve saldırıların nereden gelirse gelsin savunma haklarını kullanacaklarını belirtti.

Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanlığı, Cerablus’un işgaline yönelik açıklama yaptı. Açıklama metni komutanlık adına Cerablus Askeri Meclisi Resmi Sözcüsü Elî Hico tarafından okundu.

Açıklama şu şekilde:

“Cerablus Askeri Meclisi, Cerablus halkımızın onları terör odaklarından kurtarmamızın isteği üzerine kuruluşu gerçekleşmiştir. Halkımızın DAIŞ teröründen kurtulma umutları bu halkın çocuklarının Cerablus Askeri Meclisi çatısında toplanmasıyla birlikte daha da gelişmiştir.

Askeri Meclisimizin ilanı ardından karşıt güçler demokrasi ve özgürlük tutkunu halklara yönelik kirli planlarla harekete geçmişlerdir. Komplonun ilk perdesi de Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanı Abdulsettad El-Çadir hedef alınarak şehit edilmesiyle uygulanmıştır. İkinci adım da Cerablus’un işgaliydi. El Kaide ortaklarının iddia ettiği gibi kent sakinlerinin özgürlüğü için değil.

Cerablus herkesin de gördüğü gibi böyle bir tiyatro oyunu üzerinden işgal edildi. İşgal Türk devleti ve DAIŞ arasındaki anlaşma sonucu gerçekleşti. Bu anlaşmaya temelinde DAIŞ tek bir mermi bile patlatmadan bölgeden çekildi. DAIŞ’ın çekilmesiyle birlikte Halep’te kötü uygulamalarıyla bilinen ve tanınan Ehrar El-Şam, Sultan Murad ve Nuredîn Zenkî gibi onlarca cihatçı grup Cerablus’a girdi.

Askeri Meclisimizin tüm üyeleri Cerablus’un çocuklarından oluşmaktadır. Türkiye’nin müdahalesinden öncede Cerablus’a bağlı Sacur suyunun kuzeyine düşen DAIŞ’ın işgalindeki birkaç köyü özgürleştirmiştir. DAIŞ çetelerinin bu bölgeden gelişen olası saldırı tehlikesine karşı güçlerimiz bu köyleri özgürleştirmiştir.

Amarna köyünde çetelerden temizlenen bu köylerden bir tanesidir ve dün bu köyde yaşanan olay bazı basın yayın-organlarında yansıdığı gibi bir çatışma değildi. Güçlerimiz bu köye doğru gelmek isteyen gruplara karşı uyarı atışında bulunmuştur. Öncesinde de bazı köylüleri bu grupları uyarmaları için yanlarına gönderdik. Ancak köylüler hedef oluruz kaygısıyla bu isteğimizi kabul etmemişlerdir.

Buna rağmen, Cerablus Askeri Meclisi olarak bir kez daha belirtmek isteriz ki bizim savaşımız Cerablus’a son olarak giren gruplar ve Türk ordusuna karşı değildir. Bizim savaşımız DAIŞ çetelerine karşıdır. Fakat saldırılar kim ve hangi taraftan gelirse gelsin biz aynı zamanda meşru savunma hakkımızı da kullanacağız.

Bu sebeple bir kez daha belirtiyoruz ki DAIŞ’ı çıkaracaklar diye diğer El Kaideyle bağlantılı grupların getirilmesine karşıyız ve kabul etmiyoruz.

Yurtsever Özgür Suriye Ordusu gruplarını, devrimci gençleri ve tüm yurtseverleri çocuklarımıza güvenli bir gelecek bırakmak için Cerablus Askeri Meclisi’ne katılmaya çağırıyoruz.

Son olarak DAIŞ teröründen kurtarılan köylerde bize destek sunan ve sonrasında yerlerine geri dönen YPG’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir