Cerablus’a Türkiyenin desteğinde giren çeteler kendi aralarında çatıştı: 80 ölü

Cerablus’u işgal eden gruplar Kürtlerin hedef kılınması ardından aralarında başladıkları çatışmalarda 15’i sivil 80 çete öldü. Türkiye Nusra’ya destek için 20 tank daha gönderdi.

Türkiye’nin desteğindeki çete grupları ile dün Kuzey Suriye Federasyonu kenti Cerablus’a yönelik işgal harekatı giderek genişliyor.

Dün başlayan işgal harekatında Türk yetkililerin hedefi DAİŞ’in yanında Kürtler olarak belirlemesi ardından Ceyş-ül Hür (Özgür Suriye Ordusu/ÖSO) grupları olan Siwar Minbic ve Siwar Cerablus Tugayları’nın işgal harekatından çekilme talebi sonrası, El Nusra, Ehrar El Şam, Nureddin Zengi ve Sultan Murat Tugayları arasında çatışma çıktığı öğrenildi. Dün Türkiye’ye getirilen 1 cenaze ile 6 yaralının bu çatışmadan kaynaklı olduğu ortaya çıkarken, çatışmanın halen devam ettiği kaydedildi.

Özelikle kentin batısındaki Hac Xelawi mahallesinde gece saat 04.00’te yaşanan çatışmalarda, şimdiye kadar 15’i sivil 80 kişinin yaşamını yitirdiği, cenazelerin yerde olduğu ve çok sayıda evinde yandığı belirtildi.

Öte taraftan işgalci gruplar arasındaki çatışmalarda Nusra’nın başını çektiği gruplara destek vermek için bugünde Karkamış’ın Öncüler mahallesinden 20 tankın Cerablus tarafına geçtiği öğrenildi. (DİHA)

 
One thought on “Cerablus’a Türkiyenin desteğinde giren çeteler kendi aralarında çatıştı: 80 ölü

 1. KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI Adına seçkin barbaros

  KONU: Kuzey Ormanları Savunması / 3. Köprü

  “Merhabalar.

  Kuzey Ormanları Savunması adına bu maili atıyorum. Konuya ilişkin sizinle görüşmek isteğimiz 3. Köprü ile ilgili.

  Bildiğiniz gibi açılışı 26 Ağustos’ta yapılacak köprüye ilişkin büyük medya kuruluşları tarafından ciddi bir algı operasyonu yapılarak ülke ekonomisi vs gibi çeşitli söylemlerle 3. köprünün ‘önemi’ anlatılıyor olacak. Buna karşı Kuzey Ormanları olarak yapacağımız aktivitelerden özellikle birinde muhalif yayın organı olan size ihtiyacımız bulunmakta. 26 Ağustos günü saat 09.00″da ek’te göndermiş olduğumuz basın açıklamasının portalınızda manşetten yayınlanmasın istiyoruz. Açıklama farklı bir perspektiften ve çok kısa olacak. açıklamayı size yazının en altında gönderiyoruz.

  Eğer sizin için bir sakıncası olmazsa; 26 Ağustos günü sabah 09.00’da ek’te yolladığımız basın açıklamasını 3. KÖPRÜ YIKILACAK! başlığıyla manşetten paylaşmanızı ve haber linkine tıklandığı gibi açıklamanın (haberleştirmeden)ilan gibi yayınlamanızı istiyoruz. Bu açıklama aynı içerik ve biçimde aynı anda tüm muhalif yayın organlarında yayınlanacak. Konuya ilişkin geri dönüş yaparsanız ve bu bu tepkinin örgütlenmesinde yer alırsanız seviniriz.

  Şuana kadar destek vereceğini belirtenler: BirGün Gazetesi, İleri Haber, Evrensel Gazetesi, Sendika.org, ABC Gazetesi, Yolculuk, Red Dergisi, Oda Tv, Siyasi Haber,

  Yanıt beklediğimiz yerler: Cumhuriyet, Sol Haber, Diken, Bianet, İMC TV, Gazete Manifesto

  Teşekkürler

  Kuzey Ormanları Savunması

  Konu ile ilgili gerek duyulması halinde iletişim için: Seçkin: 05068786207 ”

  AÇIKLAMA ŞÖYLE

  “26 Ağustos 2016 tarihinde AKP isimli sermaye partisinin milyonlarca insanımızın vergilerini çalarak inşa ettiği, başta Kuzey Ormanları olmak üzere Trakya ve İstanbul bölgesine büyük zararlar veren 3. Köprü halkın büyük katılımı ve coşkusuyla kapatıldı. Betonlaştırılan ormanlık alanlara insanlar ellerindeki fidanları dikti. Fidan dikiminin ardından Kuzey Ormanları köyleri tarafından doğa festivali düzenlendi.
  Şimdi halk yağmanın ve talanın simgelerinden biri olan 3. Köprü’nün yıkılmasını ve yerine hiçbir şey konmamasını istiyor.”

  Bu haberi gördüğünüzde şaşırmayın.

  Çünkü bu ülkede insan ve doğa düşmanı sermaye yok olduğunda yapılacak ilk işlerden biri 3. Köprü gibi katliam uygulamalarını ve zararlarını ortadan kaldırmak olacaktır.

  Bugün açılışı şova dönüştürülecek olan, yalanın, yağmanın ve utanmazlığın sergileneceği 3. Köprü projesini tüm mücadelemize rağmen engelleyemedik. Bunun farkında ve bilincindeyiz. Ancak AKP/Saray rejimi doğa katliamı olan 3. Köprü ile yıkılacaklar listemize bir yenisini daha eklemiştir.

  Buradan herkese duyuruyoruz; Doğanın yağmasına açılan köprüler mutlaka kapatılacaktır

  Bir adım geri çekilmeyeceğiz! Kuzey Ormanlarını savunmaya devam edeceğiz.

  Kuzey Ormanları Savunması

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir