Dersim’de iki MLKP gerillası şehit düştü

22 Ağustos gecesi Dersim Ovacık’ta yaşanan çatışmada MLKP gerillaları Veli Görgün ve Ümit Yetik, şehit düştü.

22 Ağustos gecesi Dersim Ovacık’ta yaşanan çatışmada iki MLKP gerillası şehit düştü.

Dün açıklama yapan Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, “Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nde savaşan MLKP gerillası Veli Görgün ve Ümit Yetik yoldaşlar Dersim/Ovacık’ta ölümsüzleştiler. Anıları ve mücadeleleri bize yol gösteriyor” dedi.

Ovacık’taki çatışmaya ilişkin açıklama yapan MLKP FESK Kır Gerilla Birliği Komutanlığı da, MLKP ve HPG gerillalarının ilçe merkezinde gerçekleştireceği eylem öncesinde devlet güçleri tarafından fark edilmesiyle çatışma çıktığını ve iki gerillanın şehit düştüğünü belirtti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Faşist AKP devletinin ve Saray çetelerinin Kürdistan ve Türkiye illerinde katliam yapan özel birliklerine karşı eylem hazırlığı içerisinde bulunan MLKP ve HPG gerillaları, 22 Ağustos günü daha önceden keşfi yapılmış eylem için Dersim-Pulur ilçe merkezine doğru harekete geçiyorlar. Yoldaşlar eylem yerine varıp hazırlık yaparken saat 21.30’da düşman tarafından fark ediliyorlar. Alan çatışmaya uygun olmadığı için bir kademe geri çekilme kararı alan yoldaşlar, harekete geçerken düşman zırhlı araçlarla müdahale ediyor ve eylem çatışmaya dönüşüyor. Bu arada düşman hızlıca çatışma alanına çok sayıda zırhlı araç takviye ediyor. Çatışma gece saat 23.00’e kadar sürüyor. Çatışmada Devrim Şoreş (Veli Görgün) ve Baran Munzur (Ümit Yetik) yoldaşlar şehit düşüyor.”

MLKP FESK Kır Gerilla Birliği Komutanlığı, parti gerillalarının Dersim dağlarındaki varlığını ilanından kısa süre sonra yaşandığına dikkat çekti, “Şehadetler öfkemizi bir kat daha arttırmıştır. Partimiz Rojava’da, Şengal’de, Kobane’de, Minbic’te nasıl bedel ödeyerek devrim yürüyüşünü sürdürüyorsa, gerilla sahalarında da şehadetler pahasına savaşımına devam edecektir” diye belirtti.

Devrim Şoreş (Veli Görgün) ve Baran Munzur’un (Ümit Yetik) gerilla alanlarındaki ilk şehitleri olduğunu vurgulayan MLKP FESK Kır Gerilla Birliği Komutanlığı, şunları kaydetti: “Emekleriyle, enerjileriyle, heyecanlarıyla ve fedakarlıklarıyla hepimize çok güzel şeyler bırakarak bayrağı bizlere emanet ettiler. Bizde yoldaşlarımızın büyük bir kararlılıkla taşıdıkları bu bayrağı zaferle taçlandırana kadar düşürmeyeceğimize ant içiyoruz. Yaşasın partimiz MLKP. Yaşasın devrim ve sosyalizm Devrim ve Baran yoldaşlar ölümsüzdür.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir