Eren Keskin, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen kapatılan Özgür Gündem gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin serbest bırakıldı.

“Örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin, “Örgüt üyeliği” ile “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” suçlamalarına ilişkin ifade vermek üzere geldiği İstanbul Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Keskin, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

eren keskin

 

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne gelen Keskin’in ifadesi daha önce gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyesi Yazar Aslı Erdoğan, Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın tutuklanmasını isteyen Basın Savcısı Umut Tepe tarafından alındı. Aralarında Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların da bulunduğu çok sayıda avukat ifadesi sırasında Keskin’e eşlik etti. HDP Milletvekili Garo Paylan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu dahil çoksayıda kişi Keskin’e destek olmak için adliyedeydi.

‘FAİLİ MEÇHULLER AYDINLATILSIN DİYE GENEL YAYIN YÖNETMENLİĞİ YAPTIM’

eren keskin-5

Keskin ifadesinde 27 Mart 2016’da Hüseyin Aykol ile birlikte eş genel yayın yönetmenliği yaptığını bu tarihten sonra da gazetede herhangi bir görev almadığını söyledi. 15 günde bir gazeteye yazılar yazdığını ifade eden Keskin, “Genel yayın yönetmeni olmam tamamiyle sembolik. Gazetenin birçok yöneticisi ve yazarı faili meçhul cinayetlerle katledilmiştir. Bunlardan birkaçı Musa Anter, Ferhat Tepe, Hüseyin Deniz’dir. Bu cinayetler dolayısıyla faillerin bulunması amacıyla bu gazetede genel yayın yönetmeni oldum. Faili meçhul cinayetlerle ilgili şu an cumhurbaşkanı olan o dönem başbakanlık görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan’la İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği’nce bir toplantı da yaptık. Ben de İHD yöneticisi olarak bu toplantıya katılmıştım. Bu toplantıda Erdoğan ‘Bir daha bizim zamanımızda faili meçhul cinayetler olmayacak, tüm failleri yakalayacağız’ şeklinde taahhütlerde bulunmuştu” dedi. Gazetenin yayın politikasını belirlemek gibi bir etkinliği ve yetkisi olmadığını da kaydeden Keskin, aktif olarak avukatlık mesleğini yürüttüğü için bunun mümkün olamayacağını da belirtti.

Keskin, gazetede genelde insan hakları ve kadına karşı şiddete karşı yazılar yazdığını söyleyerek, “PKK/KCK örgütünün dağ kadrosundaki yöneticilerinin mahlas isimlerle yazı yazdığından haberim yok. İnsan hakları savunucusuyum bu yaşıma kadar hiçbir örgütün üyesi olmadım. Hiçbir zaman hakkında terör örgütü üyesi suçlamasıyla soruşturma açılmadı. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Keskin ifadesinin ardından Basın Savcılığı’nca “Örgüt üyeliği” ve “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddialarıyla tutuklama istemiyle 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Zabıt düzenlenirken savcı tarafından “PKK/KCK terör örgütü” ifadesi yazıldığı esnada Eren Keskin tarafından savcının zabıt tutma işlemine müdahale edildi. Keskin, “terör” ifadesinin zabıttan silinmesini, “örgüt” olarak zapta geçmesini istedi. Keskin’in müdahalesi sonucu zabıttan terör ifadesi çıkarıldı. Keskin, “Bütün silahlı örgütler insan hakları literatüründe silahlı şiddet örgütü olarak tanımlanmaktadır. Bu şekildeki tavır örgütü kesinlikle meşru göstermek değildir IŞİD, El Kaide, FETÖ vs. örgütler için de biz insan hakları savunucuları terör örgütü ifadesini kesinlikle kullanmayız” dedi.

‘EREN KESKİN YALNIZ DEĞİLDİR’

eren keskin-3

Keskin’in tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmesinin ardından adliye koridorlarından “Eren Keskin yalnız değildir”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları yükseldi.

Özgür Gündem gazetesinin kapatıldığı gün Keskin’in evi polisler tarafından basılmış ve hakkında yakalama kararı olduğu belirtilerek, evinde arama yapılmıştı.

Uzun süre İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) yöneticilik yapan Keskin hakkında 100’ü aşkın dava bulunmakta.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDI

Eren Keskin, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (Cansu PİŞKİN – Evrensel)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir