ESP: Cerablus’un işgaline karşı sesimizi yükseltelim

ESP MYK, TSK ve bazı selefi çetelerle Suriye’nin Cerablus bölgesini işgal operasyonunun hedefinin Rojava devrimi ve burada yaşayan halklar olduğunu vurguladı, halkları ve savaş karşıtlarını Cerablus’a yönelik operasyona ve Suriye topraklarını işgal edilmesine karşı sesini yükseltme çağrısı yaptı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Merkez Yürütme Kurulu (ESP MYK), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bazı selefi çetelerle birlikte dün sabaha karşı Suriye’nin Cerablus bölgesini işgal operasyonu başlatmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

ESP, “Cerablus operasyonu, Demokratik Suriye Güçleri’nin Minbic’in DAİŞ’ten temizlemesi karşısında cihatçı-selefi çetelerine destek operasyonudur. Bu operasyondan Türkiye’de yaşayan halklarımızın zerre kadar çıkarı yoktur” diye belirtti.

Bu operasyon Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşı geliştirilen bir saldırı olduğunu kaydeden ESP, “Şimdiye kadar Suriye’de DAİŞ başta gelmek üzere bütün cihatçı çeteleri besleyen silahlandıran ve bölge halklarının başına bela eden AKP iktidarı olmuştur” dedi.

Operasyonun temel hedefinin Rojava devrimi ve burada yaşayan halklar olduğunu vurgulayan ESP, “Operasyonun amacı özgür Rojava’nın ortadan kaldırılmasıdır. Zaten Erdoğan’ın Salih Müslim’i kastederek, ‘Siz ne olacağınızın hesabını yapın’ diyerek tehdit etmesi bunu göstermektedir” diye kaydetti.

DAİŞ AKP’NİN OPERASYON ORTAĞIDIR

AKP/Saray DAİŞ gösterip PYD ve DSG’yi vurmak istediğini ifade eden ESP, sınırdan içeriye geçip elbise ve kılık değiştiren DAİŞ’in AKP’nin operasyon ortağı olduğunu belirtti. ESP açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Cerablus, Afrin kantonu ile Rojava’nın birleşmesi bakımından stratejik bir öneme haizdir. Bu nedenle bölgeyi işgal etmeye girişmiştir. AKP’nin elinde piyon olan DAİŞ’e karşı operasyon yapıldığı açıklaması dünyayı aldatma ve algı yaratma amaçlıdır. Amaç, Minbic’den sonra Cerablus’un da DSG tarafından ele geçirilmesini önlemektir. Daha dün, DSG’ye bağlı Cerablus Askeri Meclis Komutanı’nın MİT tarafından katledilmesi bunu göstermektedir.

‘FIRAT’I KANA BULAMA OPERASYONUDUR’

Opirasyonun adına “Fırat Kalkanı” adı verildiğine dikkat çeken ESP, “Operasyona verilen isim bile asıl hedefin Rojava devrimi olduğunu göstermektedir. Fırat havzası YPG ve DGS tarafından temizlenmeye başlanmış bir bölgedir. DAİŞ’ten temizlenen kimi yerlerde inşa edilen barış ve kardeşlik ortamını da hedef alan bu operasyon, Fırat’ı kana bulama operasyonudur” dedi.

‘AKP HALKLARI BATAĞA SÜRÜKLÜYOR’

Cerablus operasyonunun, Türkiye’yi Suriye iç savaşına ve kaosa sokma operasyonu olduğunu ifade eden ESP, “AKP iktidarı ve emperyalistler elini ne zaman Suriye’den çekerse o koşullarda Suriye halkları barış ve kardeşlik içinde yaşama olanağı bulabilir. İç politikada kamplaşma, kutuplaşma üzerinden saltanat süren AKP iktidarı Suriye bataklığına girmekle halklarımızı içinden çıkılmaz bir batağa sürüklemektedir” diye belirtti.

Halkları ve savaş karşıtlarını Cerablus’a yönelik operasyona ve Suriye topraklarını işgal edilmesine karşı sesini yükseltme çağrısı yapan ESP, “Halklarımızın çıkarı Ortadoğu’da ve Türkiye’de savaşın son bulması ve barışın sağlanmasıdır. AKP/saray iktidarı Kürt halkının ve halklarımızın barış talebine savaşı bölge düzeyinde yayarak yanıt vermiştir” diye kaydetti.

Barış ve özgürlük için halklarımızı Rojava devrimi ve bölge halkları ile dayanışmayı yükseltmeye çağıran ESP, “İşgal kuvvetleri Cerablus’tan çekilmelidir. Cerablus’un geleceğine demokratik Suriye halkları karar vermelidir” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir