HDP: Türkiye fiilen Suriye savaşına girmiştir

HDP MYK, AKP/Saray iktidarı, Minbic’in özgürleştirilmesinin ardından sınır hattında DAİŞ işgali altındaki Cerablus’a operasyon başlatmasını, Türkiye’nin Suriye politikasının tam anlamıyla çöktüğünün göstergesi olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu (HDP MYK), AKP/Saray iktidarı, Minbic’in özgürleştirilmesinin ardından sınır hattında DAİŞ işgali altındaki Cerablus’a operasyon başlatmasına ilişkin açıklama yaptı.

Mart 2011’de Suriye’de başlayan ayaklanmalar ve sonrasında derinleşen savaşın beşinci yılını geride bıraktığını hatırlatan HDP, bugün Türkiye’nin bir askeri müdahaleyle, işgal hamlesiyle girdiği Cerablus, 2014 Ocak ayından bu yana DAİŞ’in kontrolünde olduğunu kaydetti. HDP, son haftalardaki gelişmelerle birlikte Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Minbic’i DAİŞ’in elinden almasından sonra, Cerablus-Rakka arasında kurulan askeri ve lojistik destek hattının kesilmesi, aynı zamanda dış dünya ile DAİŞ’in bağlantısının kopması belli çevrelerde rahatsızlık yarattığını belirtti.

TÜRKİYE’NİN SURİYE POLİTİKASI TAM ANLAMIYLA ÇÖKMÜŞTÜR

Türkiye’nin 5 yıllık Suriye politikasının tam anlamıyla çöktüğünü vurgulayan HDP, “Siyasi ittifaklarını değiştirmek için sert u dönüşleri yapan hükümetin yeni Suriye politikası da eski politikası gibi yanlıştır” dedi. Türkiye, Suriye’deki savaşa, dolayısıyla bu ülkenin içişlerine askeri yöntemlerle daha fazla karışmaması gerektiğini vurgulayan HDP, “özellikle de Suriye’deki Kürt karşıtı pozisyonunu bir an önce terk etmelidir” diye kaydetti.

‘BU DURUM TÜRKİYE VE SURİYE HALKLARININ ÇIKARINA DEĞİLDİR’

HDP, “5 yıldır devam eden savaşın içine bu şekilde doğrudan giriş Türkiye açısından son derece olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu durum Türkiye ve Suriye halklarının çıkarına değildir. Bugün yapılan, Cerablus’ta DAİŞ ile başka çete yapılar arasında yer değişikliğidir. Cerablus’un işgali sonrasında bazı çete grupları aracılığıyla Türkiye’nin uzun vadede bu bölgede fiili ve hukuki varlığını garanti altına alma hesapları yanlıştır. Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olma riski yüksektir” dedi.

Cerablus’un Suriye halklarının demokratik geleceği için Kerkük veya Golan tepeleri gibi bir kriz merkezine dönüştürülmemesi gereken bir yer olduğunu söyleyen HDP, “Suriye’nin demokratik geleceği açısından, Cerablus’un DAİŞ’den temizlenerek halkın yönetimine verilmesi görevi Türkiye’nin değil Suriye halklarınındır” diye kaydetti.

DSG’nin Minbic’i DAİŞ’den kurtarmasına karşı bir hamle olarak ve DAİŞ ile mücadele kılıfı altında yapılan bu askeri girişim, açık bir şekilde DSG’nin önünü kesmeyi hedefleyen ve en temelde Kürt karşıtı bir girişim olduğnu söyleyen HDP, Türkiye’nin bugün DAİŞ’den almak üzerine başlattığı askeri operasyonun esas hedefinin, sınır hattının Kürtler’in eline geçmesini engellemek olduğunun altını çizdi. HDP, “Rojava’da yaşayan Kürtler ve DSG’nin diğer bileşenleri düşmanımız değil dostumuzdur. Türkiye’nin yapması gereken, Suriye halklarının demokratik geleceği için savaşan bu güçlere destek vermektir” dedi.

“Suriye’nin bundan sonra nasıl yönetileceğine, demokratik bir Suriye rejiminin nasıl şekilleneceğine Suriye halkları karar vermelidir” diyen HDP, Rojava halklarının şimdiye kadar olan kazanımları ve ilerleyişi Türkiye tarafından engellenmeye çalışıldığını vurguladı. HDP, “Bu bağlamda Kuzey Suriye Federasyonu önerisini yapmış olan Rojava halklarının bu teklifi de Suriye’nin demokratik geleceği için ciddi şekilde tartışılmalıdır. Türkiye bu konuda da tarihsel saplantılarından kurtularak düşünmeli ve adım atmalıdır” diye belirtti.

‘TÜRKİYE FİİLEN SURİYE SAVAŞINA GİRMİŞTİR’

Türkiye fiilen Suriye savaşına girdiğini söyleyen HDP, savaş kararlarını alması gereken kurumun Meclis olduğunu, Meclis’in ise tatilde olduğunu hatırlattı. Meclis’in bir kez daha boşa çıkartıldığını söyleyen HDP, “Cumhurbaşkanı ve etrafındaki bürokrat-teknokrat yapı ile AKP Hükümeti halkın iradesi olan Meclis’e danışma ihtiyacı bile duymadan ülkeyi bir savaş girdabının içine sürüklemiştir” dedi.

AKP iktidarının yanlış dış politikalarının bedelini sadece Suriye halkları değil, Türkiye halkları da ağır bir şekilde ödediğini ifade eden HDP, “Yıllardır olduğu gibi bir kez daha vurguluyoruz ki, bu yanlış politikalardan bir an evvel uzaklaşılmalıdır” diye kaydetti.

HDP, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “‘İçte savaş, dışta savaş’ şeklinde özetlenebilecek hükümet politikaları yerine yapılması gereken Türkiye’nin iç barışını sağlamak için acilen çözüm sürecine dönmek; dışta da Kürtler ve diğer demokratik güçlerle ittifak kurmaktır.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir