Kolombiya’da tarihi gün: Barış antlaşması sağlandı

Kolombiya’da 50 yılı aşkındır süren iç savaşın sonlandırılmasına dair tarihi barış antlaşması nihayet tamam.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet arasında Küba’nın başkenti Havana’da 2012 yılı sonundan bu yana devam eden müzakereler sonuçlandı. Yapılan ortak açıklamayla antlaşmanın sağlandığı ve 1964’ten bu yana devam eden iç savaşa son verildiği duyuruldu.

FARC: KOLOMBİYA KAZANIYOR, ÖLÜM KAYBEDİYOR

Barış antlaşmasını duyuran FARC müzakerecisi Rodrigo Granda, müzakereyle varılan bir barışta ‘kazanana veya kaybedene yer olmadığını’ söyledi. Granda, Twitter mesajında, “Kolombiya kazanıyor, ölüm kaybediyor” dedi.

FARC lideri Timoşenko kod adlı Timoleon Jimenez ise, barış antlaşmasında gelinen aşamadan dolayı duyduğu memnuniyeti ‘Kolombiya halkıyla paylaştığını’ söyledi.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un öncesinde yaptığı açıklamada da, ‘Kolombiya için tarihi bir haber verileceği’ duyurulmuştu.

6 TEMEL ALANDA MÜZAKERELER YAPILMIŞTI

Tarihi barış antlaşması müzakerelerinde toprak reformu, savaş kurbanlarına yönelik adaletin sağlanması, silahsızlanma, FARC gerillalarının siyasal yaşama dahili, uyuşturucu ticaretiyle mücadele ve barış antlaşmasının yaşama geçirilmesi gibi temel konularda yoğun tartışmalar yürütülmüştü.

Antlaşmanın bundan sonra Kongre’nin onayı ardından Ekim ayında referandumla Kolombiya halkı tarafından da kabul edilmesi gerekiyor. 2002-2010 yılları arasında devlet başkanlığını yürüten ve müzakerelere karşı çıkan Alvaro Uribe’nin şimdiden antlaşmanın referandumda reddedilmesi için propagandaya başlaması da dikkat çekiyor.

GERİLLALAR LATİN AMERİKALI GÖZLEMCİLER DENETİMİNDE TOPLANACAK

Referandumun kabul edilmesi halinde ise FARC gerillaları, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından görevlendirilen 500’e yakın denetçi gözetiminde belirlenen alanlarda toplanacak. Gerillaların BM denetiminde aşamalı olarak silahlarını bırakması öngörülürken, antlaşmada yer alan diğer maddelerin de aşamalı olarak uygulanması gerekiyor.

BM denetçileri Haziran ayında imzalanan ateşkes anlaşmasının uygulanmasını denetlemek üzere geçtiğimiz haftadan itibaren Kolombiya’ya gelmeye başlamıştı. Denetçilerin büyük çoğunluğu 20’inci yüzyılda darbe ve iç savaşların eksik olmadığı diğer Latin Amerika ülkelerinden seçiliyor.

220 İLA 260 BİN ARASINDA İNSAN YAŞAMINI YİTİRDİ

1964 yılında köylülerin on yıllar süren mücadelelerini devam ettirmek için kurulan FARC ile Kolombiya ordusu arasında başlayan çatışmalarda 260 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Savaş boyunca 45 bin kişi kaybedilirken, 7 milyon kişi de yerlerinden edildi.

İç savaşın bitirilmesi için 2012 yılı sonunda BM gözetiminde Küba’nın başkenti Havana’da barış görüşmeleri başlatılmıştı. FARC ile Hükümet arasında 2000’li yılların başında da görüşmeler yapılmış, ancak anlaşma sağlanamamıştı. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir