KOS 3. köprünün açılmasını protesto etti: “3. köprü cinayettir”

Kuzey Ormanları Savunması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla yarın açılacak 3. köprüyü protesto etti.

Kuzey Ormanları Savunması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla yarın açılacak 3. köprüyü protesto etti.

“Gerdanlık değil barbarlık” pankartının yanı sıra “3. köprü cinayettir”, “Patronlara değil İstanbul’a nefes ol” yazılı dövizler taşındı. Eylemde sık sık “Patronlara değil İstanbul’a nefes ol”, “3. köprü cinayettir”, “Gerdanlık değil barbarlık” sloganları atıldı.

KOS-kopru-3

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Ulaştırma Anabilim Dalı’ndan emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, bu projenin İstanbul’a hiçbir yarar getirmeyeceğini belirtti. 3. köprünün İstanbul trafiğine hiçbir katkı sunmayacağını ifade eden Bayraktar, bunun bir ulaştırma projesi olmadığının altını çizdi.

Ardından basın açıklamasını okuyan Kuzey Ormanları Savunması (KOS) üyesi Seda Elhan, 3. köprüye karşı uzun süredir mücadele ettiklerini, köprünün sorunları çözmeyeceğini söyledi. AKP iktidarının mega projelerinin artık sadece İstanbul’u değil tüm Trakya’yı, tüm Anadolu’yu yaşanabilir topraklar olmaktan çıkartıldığını kaydeden Elhan, “3. köprü nedeni ile 3 milyonun üzerinde ağaç keserek 7 milyonluk yeni bir yerleşim alanı yaratma planı ile binlerce yıldır dokunulmayan coğrafyanın, İstanbul’un cinayetine göz yumma projesi midir?” diye sordu.

KOS-kopru-1

“Siz kandırabilirsiniz ama biz kanmayız. 3. köprü bir ulaşım projesi değildir” diyen Elhan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tekrar soruyoruz. 3. köprüden sonraki hedefiniz nedir? Yeni fuar alanları, yeni kongre merkezleri, yeni sağlık merkezleri, yeni konut projeleri ile yeni bir İstanbul mu? Unutmayın eski İstanbul’u dünyanın gözbebeği eski İstanbul’u öldürüyorsunuz. Tarih sizi oluşturduğunuz yeni İstanbul’la değil, ölümüne sebep olduğunuz eski İstanbul’la anacak.”

Daha önce uyarılarıı yaptıklarını ifade eden Elhan, bu uyarılarının hala geçerli olduğunu vurguladı. Yeni bir mücadeleye başladıklarını söyleyen Elhan, “Artık mücadelemiz İstanbul’un yakın çevresi, Trakya’nın tamamıdır. Zira bu projeler artık Trakya ve Marmara Bölgesi’nin tamamında yaşamı yaşam olmaktan çıkaracaktır” dedi.

3. köprünün hazinenin garantörlüğünde olduğunu hatırlatan Elhan, “Yap işlet devret sözleşmeleri açıklanmayan bu tür mega projeler için yetkililer, ‘kamunun, projeyi yaparken 5 kuruş ödemediği’ açıklamaları yapsa da, 3’üncü Köprü ve diğer mega projelerin halka maddi yük bindireceğini, ülke geleceğinin ipotek altına alınması demek olacağını söylüyoruz. Halkın cebinden çıkanı bilmeye hakkı vardır” diye konuştu.

Elhan, “Yeni İstanbul’a dur demek için yeni bir mücadeleye bugün burada başlıyoruz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir