Roboskî için adalet 243. hafta: AİHM’deki davamızın takipçisi olacağız

Roboskîli Aileler, katliamın üzerinden geçen 243. haftada adalet taleplerini yineledi, “AİHM’e taşıdığımız davamızın bundan sonra Avrupa’da takipçisi olacak ve dava sonuçlanana kadar bu mücadelemizden asla taviz vermeyeceğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.

Roboskîli Aileler, 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen katliamın üzerinden geçen 243. haftada da adalet taleplerini dile getirdi, yakınların mezarlarını ziyaret etti.

Roboskîli Aileler, TSK uçakları tarafından katledilen çoğu çocuk 34 yakınlarının mezarları başında her Perşembe günü gerçekleştirdikleri adalet nöbetini sürdürdü.

Aileler, “Roboskî için adalet için failler yargılansın” ve “AİHM’deki adalet Roboskî’ye uğrar mı?” yazılı pankart açtı.

Aileler adına açıklama yapan Roboskî-Der Başkanı Veli Encu, katledilen evlatları için adalet mücadelelerini sürdürdüklerini vurguladı, “Çocuklarımızın katillerinin bulunup yargılanması için açmış olduğumuz dava Türkiye’de bütün yargı organlarında geri çevrildi. Devletin bir organı katliamı gerçekleştirirken bir başka organı üstünü örtmeye çalıştı. Fakat ilk günden bu yana ısrarla dile getirdiğimiz adalet arayışımıza son vermedik. Ve Roboskî katliamı dosyasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdık” diye belirtti.

Türkiye tarihinin bir toplu katliamlar, faili meçhul cinayetler ve yargısız infazlarla dolu olduğunu kaydeden Encu, “Bütün bu hak ihlallerinin hala devam ediyor olması hükümetler değişse bile devletin iktidar zihniyetinin hiç değişmediği anlamına geliyor” şeklinde konuştu. Encu, cezasızlık politikasının katilleri katliamların sürmesinin zeminini hazırladığını dile getirdi ve ekledi: “Davaya ışık tutabilecek önemli belgeler devlet sırrı kapsamına alınmış, bu sebeple bu belgelere erişilmesi imkânsız kılınmıştır.”

Encu Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın verdiği takipsizlik kararına itirazın kabul edilmediğini, Anayasa Mahkemesi’ne 18 Temmuz 2014 tarihinde yapılan başvurunun 19 ay bekletildikten sonra eksik evrak gerekçesiyle reddedildiğini hatırlattı.

Katliamın devletin üst kademelerinde organize edildiğine dair sayısız delil ortaya çıktığını vurgulayan Encu, şöyle devam etti: “Masum insanları katledip ardından kurumlarını temize çıkaran devlet anlayışının son bulması, Roboskî katliamında uygulanan zulmün bir daha tekrarlanmaması, katliamı yapan sorumluların kamuoyu nezdinde bilinmesi ve biz ailelere bir nebze teselli olması amacıyla AİHM’e taşıdığımız davamızın bundan sonra Avrupa’da takipçisi olacak ve dava sonuçlanana kadar bu mücadelemizden asla taviz vermeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Ve bir kez daha haykırıyoruz. Roboskî için adalet, yeryüzü için barış.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir