SYKP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: ‘Türkiye güvenilir bir ittifak değil’

Suriye, İran ve Türkiye’nin Kürt karşıtı ittifakını değerlendiren SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, yeni gözüken eski ittifakın Türkiye için başarı getirmeyeceğini söyledi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Kürt karşı kurulan Türkiye, İran ve Suriye ittifakı ile küresel güç olan ABD ve Rusya’nın Ortadoğu politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aynı zamanda Ortadoğu üzerine önemli çalışmaları bulunan Hatimoğulları, “Türkiye, Kürtlerin varlığını kabul etmediği sürece, İran’dan, Rusya’dan medet umarak yol alamaz. Bu ülkeler amaçlarına ulaşmak için oyalayıcı taktikler izlemeye devam edeceklerdir” dedi.

‘Üçlü ittifak arasında sürekli rekabet var’

Ortadoğu sınırlarının netlik kazandığı Lozan Antlaşması’ndan bu yana Türkiye, İran ve Suriye arasında zımni bir ittifakın olduğunu hatırlatan Hatimoğulları, aynı zamanda ülkeler arasında bölgerde hegemon olma açısında da sürekli rekabetin olduğunu belirti. Hatimoğulları, “Ama bu ülkeler, Kürdistan’ın tarih sahnesine yeniden çıkmaması hususunda sıkı bir ittifak içerisindedirler” diye belirtti.

‘Kürtlerin kazanmaması üzerine ittifak kuruyorlar’

Sınırların mevcut halinin korunması ve Kürtlerin herhangi bir statüko kazanmaması noktasında ittifak sağlayan Türkiye, Suriye ve İran, tarihsel ve güncel meseleler üzerinde ittifak sağlayamadıklarını vurgulayarak Hatimoğulları, rekabet ve gerilimin devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Hatimoğlulları “Ancak bu simbiyotik ittifak ilişkisi içerisinde tarihsel, kültürel, inançsal, ekonomik ve politik bağlamda özel ittifaklar da vardır. İran-Suriye ittifakı bu anlamda kadimdir. ‘Türkiye bu kadim ittifakın içinde midir’ sorusuna net olarak ‘evet’ diyemeyiz” dedi.

‘Türkiye değişikliğe gitti’

Türkiye’nin ana tabloya uyum sağlamak adına acilen politika değişikliğine gittiğini dile getiren Hatimoğlulları, şöyle devam etti: “Türkiye, bölgedeki hızlı kaybını öncelikle yavaşlatmak, ardından durdurmak ve imkân bulursa geri çevirmek için ilk adım olarak Rusya’yla ilişkilerini düzeltmeye girişti. İsrail’le yeniden kamuoyu önünde ilişki kurması, İran’la görüşmesi, Suriye’yle yeniden ilişkilenme çabası, bağımsız bir hattı devreye sokmaktan çok, ana tabloya uyum sağlama çalışması olarak okunabilir.”

‘Türkiye güvenilir bir ittifak değil’

Türkiye’nin Rusya ve diğer bölge güçleri açısında güvenilir partner olmadığını düşünen Hatimoğulları, Türkiye’nin başarısız dış politikalarından kaynaklı olarak farklı adımlar attığını söyledi.

Türkiye’nin son dönemlerde Rusya ile ilişkilerinin tekrardan düzeltme eğilime girmesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Hatimoğulları, Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşarak ABD ve batıya alternatifsiz olmadığını göstermeye çalıştığını ifade etti. Hatimoğulları ayrıca, batı güçlerinin “şantaja” boyun eğmeyeceğini de sözlerine ekledi.

‘Rusya Türkiye’yi kullanmak istiyor’

Hatimoğulları, Rusya’nın Türkiye’yle ilişkileri yeniden yapılanma sürecindeki hedeflerine ilişkin olarak, “Doğal gaz ticaretinde Ukrayna’dan doğru yaşadığı sıkışmışlığı Türkiye üzerinden aşmak. Bu amaçla Türk Akım Projesi’ni hayata geçirerek, doğal gazını Avrupa’ya ulaştırmak. Enerji ihracında Türkiye’de pazarını daha çok kullanmak. Türkiye’nin IŞİD’e desteğini azaltabildiği kadar azaltmak. Çünkü Rusya IŞİD’i sadece Irak-Suriye için tehlike olarak görmüyor. IŞİD içindeki Çeçenleri kendi ülkesi için tehlike olarak görüyor. Ayrıca NATO’nun önemli bir ülkesi olan Türkiye’yi kendisine karşı en azından nötr hale getirmek, mümkünse NATO içinde kendi lehine kullanmak istiyor” diye konuştu.

‘Türkiye Ortadoğu’da yol alamaz’

Türkiye’nin Ortadoğu politikasında yaşadığı başarısızlığın temelinde Kürt meselesine yaklaşımının yattığını kaydeden Hatimoğulları, Türkiye’nin bugüne kadar, Kürdün hak elde etmemesi için geliştirdiği ittifakların başarı sağlamadığını hatırlattı. Hatimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kürtlerin varlıklarını kabul etmediği sürece İran’dan, Rusya’dan medet umarak yol alınamaz. Bu ülkeler amaçlarına ulaşmak için oyalayıcı taktikler izlemeye devam edeceklerdir. Sorunun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesini isteyen Kürtlerin taleplerine kulak vermek, Rusya-İran-ABD’den çare beklemekten daha makul değil midir? Türkiye buradan bakarak Kürt politikasında hızla değişime gitmelidir. Aksi halin anlamı; Türkiye’de Ergenekon’a, IŞİD’a, emperyalist güçlere daha çok taviz, ekonomik kayıp; daha çok ölüm, yıkım, kaos ve Kürtlerin duygusal kopuşudur.” (DİHA)

 
One thought on “SYKP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: ‘Türkiye güvenilir bir ittifak değil’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir