Türk ordusu eliyle DAİŞ’ten DAİŞ’e devir teslim: Cerablus

Cerablus kentinin Türk ordusu eliyle DAİŞ çetelerinden tıraş edilmiş, kılık kıyafeti yenilenmiş DAİŞ çetelerine devir teslimine tanıklık edildi.

TSK-DAİS-sakal

Türk devlet güçleri dün sabaha karşı başlattığı bir askeri harekat  mizanseni ile Cerablus kentini sakallı ve siyah giysiler içindeki DAİŞ’ten tıraş edilmiş, üstü başı, ayakkabıları yenilenmiş  DAİŞ’e  devir teslim töreni düzenledi.  Askeri harekat mizanseni Kürt halkının kazanımlarına karşı DAİŞ ve diğer çeteler ile yapılmış anlaşma sonucu Cerablus kentinin devir tesliminden başka bir şey değildi.

MİZANSEN SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE BAŞLIYOR

Askeri harekat mizanseni için aslında çalışmalar günler öncesinden başladı. DAİŞ çeteleri Cerablus’tan çekilirken, sınırın hemen karşı tarafında, Karkamış ilçesinde ise halk evlerinden çıkarılarak, ilçenin yaklaşık yüzde sekseni boşaltılıyordu. Büyük bir askeri harekat ve ciddi bir savaş yaşanacağı havası ile halk büyük bir savaş ve çatışma beklentisi ile tedirgin edilirken aslında  yapılmak istenen, askeri harekatın büyük olduğuna inandırıcılık  kazandırmaktı.

Askeri harekat mizanseni sabah 04.00 sıralarında başladı. Obüs ve tank atışları ile başlayan harekat kapsamında iş makinaları ile açılan geçitlerden ilk çeteci gruplar ve Türk ordusuna ait tanklar Cerablus’a 4 ve 12- 13 kilometre uzaklıklarda bulunan Keklice, Kıvırcık ve Karakuyu köylerine giriş yaptı.

HAVUZ MEDYANIN KARKAMIŞTAN GÖRDÜĞÜNÜ HALK AVLUSUNDAN GÖREMİYOR!

TSK-DAİS-sakal-4

Türk ordusu ve destekledikleri çetelerin büyük ‘kahramanlıkla’ çatışarak ilerledikleri, yoğun bir bombardıman ve çatışmaların yaşandığı biçiminde haberler havuz medyasında servis edilmeye başlandı.

Bu sırada Cerablus’a bağlı Karakuyu köyünde yaşayan Suriyeli  Derviş isimli köylüye ulaşıyoruz, Derviş,  “Şu an evimin bahçesindeyim, ortada bir çatışma yok, iş makinaları şu anda tanklar ve diğer askeri sevkiyat için yol açıyor, tanklar da demiryolu civarında bekliyor, çatışma göremiyorum” diyor. Derviş, Cerablus kent merkezinde de herhangi bir çatışma yaşanmadığını ifade ederek, yalnızca DAİŞ çetelerinin kentte beklediklerini, onların da gelecek olan grupları karşılamak için bekleyen gruplar olduğunu söylüyor.

63 HEDEFE  224 ATIM, YALNIZCA ANIZ YANGININA YOL AÇMIŞ!

Suriyeli Derviş’in aktardıklarından sonra sınır hattı boyunca yol almaya ve yaşananları yerinde görmeye başlıyoruz. Sınır hattı boyunca tek bir çatışma sesi yok, yalnızca anız yangınlarının dumanları  yükseliyor. Karkamış ilçesine bağlı köylerde yaşayanlarla konuşuyoruz; köylüler isim vermiyor, onlar da mizanseni fark etmiş. Günler öncesinden Karkamış’ın boşaltıldığını aktarıyorlar, sabah saatlerinden itibaren ise Cerablus ve köylerinden tek bir karşılık verilmeden obüs ve tank mermileri ile Cerablus’un kırsal bölgesinin vurulduğunu anlatıyorlar.  Yol boyu gördüklerimiz de köylüleri doğruluyor.

KARKAMIŞ’TA HAYAT NORMAL

Günler öncesinden boşaltılan ve büyük bir savaş ve askeri harekat olacağı beklentisi yaratmak amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilen Karkamış’a yaklaşıyoruz. Burada sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilçeye alınmayacağımızı düşünüyoruz. Ancak ilçede hayat normal, iş yerleri açık ve herkes sokaklarda. Cerablus’un tam karşısında yer alan ilçeye Cerablus’tan  herhangi bir çatışma sesi ulaşmıyor.

HAVUZ MEDYA ANIZ YANGINI DUMANINI HALKA BÜYÜK ÇATIŞMA OLARAK VERİYOR

Cerablus’u tam karşıdan gören tepelik bir noktaya havuz medya yerleşmiş. Tepede onlardan başka neredeyse başka basın kuruluşu yok. Karkamış halkı evlerinin damında çay içerken, havuz medya çalışanları mizanseni tamamlamak için çelik yelekler giymiş, kasklar takmış halde halka canlı yayından yalan servis ediyor: “Hemen arkamda gördüğünüz bölgede büyük çatışmalar yaşanıyor…”  Cerablus kent merkezinde tek bir kurşun sesi yok, 62 hedefe 224 obüs ve tank atışı yapıldığı iddia edilen Cerablus’ta parlak bir hava var ve tek bir duman göremiyoruz.

Anız yangınları devam ediyor, sabah saatlerinde göstermelik olarak Cerablus’un kırsal bölgelerinin ve kimi önemsiz noktaların vurulduğu anlaşılıyor. Dönüş yolunda havuz medyanın anız yangınlarını halka nasıl da büyük bir savaş ve askeri harekatın sonuçları olarak aktardığına  şahit oluyoruz.

Hızını alamayan havuz medya askeri mizanseni 1516 yılında Osmanlı’nın Ortadoğu’ya yayıldığı Mercidabık Savaşı’na benzetiyor. Bu benzetme bölgedeki özlemlerini ifade ederken, gerçekte görünen ise ne Osmanlı ordusu nede Memlükler idi. Görünen tek şey, anız yangınına yol açmış bir askeri mizansen ve günler öncesinden yapılmış devir teslim anlaşmasıydı.

HAREKAT DEĞİL SEVKİYAT 

TSK-DAİS-sakal-2

Bunca büyük bir operasyon ve çatışma propagandalarına karşılık bölgede askeri tedbirler neredeyse yok. Türk ordusuna ait iş makinaları, kamyonlar herhangi bir saldırı ve çatışma kaygısı yaşamadan, tedbir almadan Cerablus hattına doğru sevkiyat gerçekleştiriyor. Bu durum yine yerel kaynakların “Bu askeri harekat değil, silah sevkiyatı ve çetelerin Cerablus’a geçirilmesidir” şeklinde aktardıklarını doğruluyor.

Köylüler son birkaç haftada her gün 10-15 kişinin Cerablus’tan Türkiye tarafına geçtiğini de söylüyor. Geçen kişilerin DAİŞ çeteleri olduğunu anlatan köylüler, şu an Türk devleti eliyle bu bölgeye ÖSO elemanı olarak gönderilenlerin  esasında  Türkiye tarafına geçiş yapan DAİŞ çeteleri olduğunu kaydediyor.

DEVİR TESLİM ÖĞLEDEN SONRA TAMAMLANIYOR

Eski bir Ermeni kenti olan ve BAAS rejiminin Araplaştırma politikası ile Ermenilerden arındırılan Cerablus kenti, DAİŞ çeteleri tarafından Türk ordusu ve bağlı gruplara  öğleden sonra devrediliyor. BAAS rejimi ve koalisyon uçaklarına karşı birçok kenti bırakmayan DAİŞ çeteleri birkaç saat içerisinde hem de hiçbir mukavemette bulunmadan kenti Türk ordusuna devrediyor.

Bölgede dün tanık olduklarımız ve bölge sakinlerinin anlattıkları DAİŞ ile daha önce varılmış bir anlaşmanın hayata geçirilmesiydi. Bir devir teslim törenini  göstermelik obüs ve tank atışları gürültüsü ile gizlemeye çalıştılar. (Sedat SUR – ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir