‘Antep katliamının sorumlusu Saray/AKP iktidarıdır’

Antep katliamı, Bakırköy’de lanetledi. Katliam sorumlusunun AKP/Saray iktidarı olduğu vurgulanan eylemde, halklar arasında kurulan kardeşlik bağının daha güçleneceği kaydedildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve KJA İl Koordinasyonu üyeleri Antep katliamını lanetlemek için Bakırköy’de eylem yaptı.

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılan açıklamada, “Katilleri tanıyoruz. Katliamlara sessiz kalmayacağız” yazılı pankart açıldı. Eylemde sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

HDP İl Eş Başkanı Doğan Erbaş yaptığı konuşmada, katliamın göz göre göre gerçekleştiğini söyledi. Erbaş, HDP milletvekillerinin kentteki DAİŞ örgütlenmesinin araştırılmasını isteyen soru önergelerinin hükümet tarafından reddedildiğini hatırlattı.

HDP İl Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Başer yaptığı açıklamada, katliamlara zemin hazırlayanın AKP olduğunu söyledi, hükümetin DAİŞ’e her türlü lojistik desteği sağladığını kaydetti.

HDP üyelerinin sokak düğününün hedef alınmasının tesadüf olmadığına dikkat çeken Başer, “Kobanê’de, Minbic’te yenilen IŞİD, Türkiye’de Kürt halkına yönelik katliamlarla intikam peşinde olduğunu göstermiştir” dedi.

Katliamın barış çağrılarının yapıldığı bir günde gerçekleştiğine dikkat çeken Başer, şöyle dedi: “Şu bilinmelidir ki, AKP iktidarı bu katliamı bile IŞİD’in yaptığını karartan açıklamalarla, 15 Temmuz darbecilerinin üstüne atarak siyasi sorumluluktan kurtulamaz. Katliamın siyasi sorumluluğu tamamen AKP/Saray iktidarına aittir.”

Yaşanan katliamlar ve OHAL adı altında gerçekleşen baskı ve hak ihlallerinden korkmadıklarını vurgulayan Başer, “Tüm bu saldırılar, mücadele kararlılığımızı daha da güçlendirecektir. Haklarımız arasında kurulan kardeşlik bağını daha da güçlendirerek dayanışmayı büyütme günüdür. Buradan emek ve demokrasi güçleri olarak bir kez daha sesleniyoruz, katilleri tanıyoruz. Katliamlara teslim olmayacağız.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir