Cerablus’ta DAİŞ, ÖSO ve Türk Bayrağı birlikte dalgalanıyor

TSK’nın “Fırat Kalkanı” adıyla işgal ettiği ve TIR’larla sevkiyatın devam ettiği Cerbalus’ta DAİŞ bayrağı, Türk Bayrağı ve ÖSO denilen muhalif grupların bayrakları birlikte dalgalanıyor.

Halep’e bağlı Cerablus kentini işgal eden TSK, kenti DAİŞ ile El Nusra, Ehrar El Şam, Nureddin Zengi ve Sultan Murat örgütleri arasında devir teslim töreni yaptırdı. MİT güdümünde cihadist grupları Karkamış ve çevresindeki köylerden Cerablus’a sokan TSK, aynı zamanda kente büyük bir askeri sevkiyat yaptı. DAİŞ’e karşı görüntüsüyle başlatılan işgali kapsamında, silahlı unsurlarla birlikte tank, zırhlı araç ve ağır silahlar götürüldü. Özellikle Karkamış’ın Öncüler, Karanfil ve Türkyurdu köyleri mevkiinden Cerablus’a giriş çıkışlar yapılırken, askeri sevkiyat da bu hat üzerinden gerçekleştiriliyor.

Karkamış da çetelerin işgalinde!

Minbic’ın özgürleşmesi ile hız kazandırılan işgal girişimi kapsamında, Cerablus’ta bulunan DAİŞ üyeleri otobüslerle Dîlok’a getirildi. Bir bölümünün Türkiye’de kaldığı, bir bölümünün de Ezaz üzerinden Bab bölgesine aktarıldığı öğrenildi. İşgal girişimi öncesi Karkamış’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, kentin yaklaşık yüzde 90’nı boşaltıldı. Bir hafta süren yasak döneminde DAİŞ Karkamış’ta bulunan boş yerlere havan topları atarken, asker de aynı mizanseni Cerablus için gerçekleştirdi. Büyük bir askeri ablukanın bulunduğu Karkamış’ta halk çevre köylere çekilirken, kentte çetelere ait olan araçlar boş sokaklarda tur atıyor. Böylelikle Cerablus ile birlikte Karkamış’ta Türkiye’nin işgali altına alındı.

Sağlık ekibi ve ‘basın tepesi’

Karkamış’a çok yakında bir mesafede bulunan Soydan mahallesinde sağlık ekibi oluşturulurken, ambulanslar ve sağlık çalışanları burada bekletiliyor. Asker ve DAİŞ’in çatıştığı yönündeki asılsız haberi geçen havuz medyası, Kobanê döneminde olduğu gibi Karkamış’ın hemen ötesinde bulunan bir tepede konumlanarak, “Asker ve DAİŞ çetelerinin savaştığı” haberleri servis ediyor.

Zırhlı araçlar öncülüğünde tırlar gönderiliyor

Cerablus’ta DAİŞ’in daha önce döşediği mayınlar patlatılırken, patlama sesleri Karkamış’tan duyuluyor. Bunun yanı sıra her gün çetelerin ve tankların geçişi görülüyor. Kirpi tipi zırhlı araçların öncülüğünde yardım adı altında geçirilen TIR’larda silah ve mühimmat geçirildiği belirtiliyor. Tırlar Karanfil mahallesi üzerinden Cerablus’a giderken geçiş güzergahları üzerinde iş makineleri çalışıyor.

Cerablus’ta DAİŞ bayrakları dalgalanıyor

general-oso-1Öte taraftan Cerablus Sınır Kapısının bir kilometre batısında bulunan ve DAİŞ emirine ait olan bir evin damındaki DAİŞ bayrağı Türk bayrağı ve ÖSO denilen gruplarının bayrakları ile aynı anda dalgalanıyor. Pembe renkli olan evin bulunduğu alan aynı zamanda Cerablus’a asker ve tank sevkiyatının da yapıldığı alan olarak dikkat çekiyor. Türk askerinin denetiminde bulunan noktada DAİŞ emirinin evine herhangi bir müdahalede bulunmadığı görülürken, DAİŞ çetelerine ait bayrakta evin damında durmaya devam ediyor.

Cerablus’a giden Özel Kuvvetler Komutanı Aksakallı, cihatçılarla..

Askeri harekat mizansenini doğruluyor

Büyük askeri harekat olarak sunulan Cerablus operasyonunun DAİŞ çeteleri ile anlaşma çerçevesinde devralındığı görüntülerden ve yerel kaynakların verdiği bilgilerden anlaşılırken, DAİŞ çete emirinin evine herhangi bir müdahalede bulunulmaması ve DAİŞ bayrağının evin damında dalgalanmaya devam etmesi yaşanan danışıklı dövüşün göstergesi. (Nazım DAŞTAN)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir