Cizre’de Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne bombalı saldırı: 11 polis öldü, 78 polis yaralı

Cizre’de, ilçe girişinde bulunan Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne ve polis kontrol noktasına bombalı araç ile saldırı düzenlendi. Saldırıda 11 polisin yaşamını yitirdiği 78 polisin ise yaralandığı bildirildi.

cizre-cevik kuvvet-saldiri-3

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, saat 06.40’ta Konak Mahallesi’nde bulunan Polis Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne bombalı araç ile saldırı düzenlendi. Saldırı ardından bölgeden siyah dumanlar yükselirken, çok sayıda ölü ve yaralının olduğu belirtildi. Saldırı şiddeti ile Nur, Cudi, Konak, Dicle ve bir çok yerde ev ve işyerlerinin camları kırıldı.

Saldırıda 11 polisin yaşamını yitirdiği 78 polisin ise yaralandığı bildirildi. Saldırının şiddeti ile Nur, Cudi, Konak, Dicle ve bir çok yerde ev ve işyerlerinin camları kırıldı.

Cizre-Şırnak karayolu üzerinde bulunan Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Grup Amirliğine çok sayıda ambulans ve itfaiye sevkedildi.

Saldırıda Çevik Kuvvet Grup Amirliği binasında büyük hasar oluştu.

Öte yandan ilçede sıra dışı polis hareketliliği yaşanırken, çok sayıda zırhlı araç saldırının yaşandığı Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne doğru gitti.

Saldırının yaşandığı Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nün hemen yanında İlçe Emniyet Müdürlüğü ve önünde polis kontrol noktası bulunuyor.

Sağlık Bakanı Akdağ: Sayı veremem

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “70’in üzerinde yaralı var, 4’ünün durumu ağır. Şehitlerimiz var açıklamayı oradaki adli tabiplik ve savcılıkla beraber valiliğimiz yapacak. Son ay içerisinde özellikle çok yoğun terörist saldırı grubuyla karşı karşıyayız” dedi.

Emniyet Müdürlüğü binasının yerle bir olması ve Sağlık Bakanlığı’nın tayakkuz açıklaması, yaşamını yitirenlerin sayısının açıklanandan daha yüksek olabileceğini gösteriyor.

RTÜK’ten Cizre için yayın yasağı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlık talimatıyla Cizre’deki patlamayla ilgili geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu..

Başbakanlığın yazısı ile geçici yayın yasağı getirildiğini açıklayan RTÜK, “Bu çerçevede yayın yasağı, patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara, olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir” diye belirtti.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir