Dersim’de ölümsüzleşen MLKP gerillaları sonsuzluğa uğurlandı

Dersim’de şehit düşen MLKP gerillaları Veli Görgün ve Ümit Yetik’in cenazeleri memleketleri olan Ovacık’ta “Şehid namirin” sloganıyla karşılandı. Anmada yapılan konuşmalarda, “Bayraklarını taşıyacağız, asla yere düşürmeyeceğiz” denildi. MLKP bayrağına sarılan Görgün ve Yetik cenazeleri köylerinde toprağa verildi.

Dersim’in Ovacık ilçesinde 22 Ağustos günü yaşanan çatışmada şehit düşen MLKP FESK Kır Gerilla Birliği savaşçıları Veli Görgün (Devrim Şoreş) ve Ümit Yetik (Baran Munzur) son yolculuklarına uğurlandı.

Otopsi işlemleri için Elazığ Adli Tıp Kurumu’na götürülen Görgün ve Yetik’in cenazeleri aileleri ve yoldaşları tarafından teslim alındı. İki gerillanın cenazeleri aynı zamanda memleketleri olan Ovacık’a doğru yola çıkarıldı.

Cenaze konvoyu Dersim girişinde kısa süre durduruldu, kimlik kontrolü yapıldı. Dersim’den cenazeye gelmek üzere yola çıkanlar da kent çıkışındaki Ovacık yolu üzerinde durduruldu, kimlik kontrolünden geçirildi. Yaklaşık bir saat süreyle bekletilen araçlar Ovacık’a doğru yola devam etti.

CENAZELER ‘ŞEHİD NAMIRIN’ SLOGANIYLA KARŞILANDI

dersim-gerilla-5

Cenazelerin getirileceği Munzur Baba Cemevi özel harekat timleri tarafından kuşatıldı. Çok sayıda zırhlı araçla bölgeyi ablukaya alan polisler, Cemevine çıkan yolu trafiğe kapattı. Bütün araçlar aranırken, kimlik kontrolü yapıldı.

Kepenk kapatan Ovacık halkı ise şehitlerini karşılamak için Cemevi’nde toplandı. Törene HDP İl ve İlçe yöneticileri, ESP Genel Başkanı Yardımcısı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi, HDP Milletvekili Alican Önlü ile ESP, DBP, ÖTSP, SGDF üyeleriyle EHB avukatları da katıldı.

Cenazelerin Cemevi’ne getirilişi esnasında polis tekrar kimlik kontrolü yaptı. Ardından cenazeler alkışlarla ve “Şehit namirin”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla Cemevi’ne götürüldü.

Cenazeler yıkanma işlemleri yapıldıktan sonra omuzlara alınarak Cemevi bahçesine çıkarıldı, kızıl bezlere sarılı tabutlar karanfillerle donatıldı. “Veli Görgün ve Ümit Yetik ölümsüzdür” yazılı pankartın açıldığı törende sık sık “Şehit namirin” sloganı atıldı.

‘DURGUN AMA DERİN AKAN NEHİR GİBİYDİLER’

dersim-gerilla-14

ESP Parti Meclisi Üyesi Münevver İltemur yaptığı konuşmada şehitleri andı, ve şunları söyledi: “Onlar Dersim’in sevdalısıydılar. Durgun ama derin akan nehir gibiydiler. Ümit, Gezi’nin çocuğuydu. Tutuklandı, serbest kaldıktan sonra devletin saldırılarına maruz kaldı. Ama yılmadı. Sonuna kadar devrim mücadelesini yükseltti.”

Ümit Yetik ile birlikte Suruç şehidi Çağdaş Aydın’ın uğurlama töreni için Ovacık’ta birlikte çalıştıklarını hatırlatan İltemur, “Ümit ‘Suruç’tan sonra bu topraklarda kalamam’ dedi ve yüzünü özgür alanlara döndü. Bu topraklar, 38’den bu yana çok acı gördü. İki yoldaşımız da bu acıları yaşadı. Suruç’tan Ankara’ya, son olarak Antep’e bu topraklarda halklar katledildi. Ama isyan hiç durmadı. Devrim mücadelesi büyüdü. Ümit ve Veli bunun bilincinde olduğu için yola çıktılar” diye konuştu.

‘BAYRAKLARINI ASLA YERE DÜŞÜRMEYECEĞİZ’

Veli Görgün ve Ümit Yetik’in mücadelesinin yarım kalmayacağını vurgulayan İltemur, “Onlar İbrahim Kaypakkaya’nın, Mazlum Doğanların, Sibel Bulutların, Suruç şehitlerinin yoldaşlarıydı. Mevzi mevzi bayraklarını taşıyacağız. Asla yere düşürmeyeceğiz. Dağda, fabrikada, sokakta onların anılarını yaşatacağız” şeklinde konuştu.

‘VELİ VE ÜMİT MUNZUR GİBİ DİK DURDU’

dersim-gerilla-13

Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP) adına konuşan Mesut Çeki de, “Yetik ve Görgün’ün cenazelerini göstererek şunları söyledi: “Burada iki yiğit yatıyor. Dersim bu yiğitleri iyi tanır. Dersim toprakları böyle yiğitlerin kanlarıyla sulandı” dedi. Ovacık ve Nazımiye’de yaşanan çatışmalarda aynı gün 8 gerillanın şehit düştüğünü hatırlatan Çeki, onları andı.

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taraftarlarına “sokağa çıkın” çağrısı yaptığını hatırlatan Çeki, “Çünkü saltanatı tehlikeye girmişti. Onlar saltanatları için silahlandılar, sokağa çıktılar. Ama devrimciler saltanat için değil Cizre’de yakılanlar, Gezi’de katledilenler, Cerattepe’de ormanları yok edilenler, katledilen kadınlar için, ufak çocuklara tecavüz eden barbar zihniyete karşı çıktılar” dedi.

Munzur Dağı’nı gösteren Çeki, “Munzur ne kadar dik. Seyit Rıza ve Zarife Ana, 17’ler, Denizler, Mazlumlar nasıl dik durduysa, Veli ve Ümit de o kadar dik durdu” dedi. Görgün ve Yetik’in cenazelerinin askerler tarafından ilçe meydanına getirilip halkın gözü önünde işkence edildiğini hatırlatan Çeki, “Devrimcileri katledip vücutlarına işkence yapabilirsiniz. Bu onlardan ne kadar korktuğunuzu gösterir. Biz ise onları dik duruşları ve gülüşleriyle hatırlayacağız” dedi.

dersim-gerilla-6

CENAZELER KÖYLERİNE TOPRAĞA VERİLDİ

Konuşmaların ardından Gezi şehidi Berkin Elvan’ın dedesi Mehmet Düzen tarafından dua okundu, helallik istendi. Cenazeler daha sonra sloganlar eşliğinde omuzlara alındı, ve araçlara konuldu. Cenazeler ayrı ayrı defnedilecekleri köylere doğru yola çıkarıldı.

 

MLKP gerillası Yetik, Bilgeç köyüne götürüldü. Ailesi ve yoldaşları, onu toprağa vermeden önce bir kez daha saygı duruşunda bulundu.

dersim-gerilla-9

MLKP Bakur adına yapılan konuşmada, “Ümit yoldaşın bedenine sıkılan her kurşunun hesabını soracağız. Sana söz yoldaş, hesabın yerde kalmayacak. Dersim’de Ümit adında yeni çocuklar doğacak, yeni ümitler filizlenecek. Sana söz yoldaş devrim ve sosyalizm mücadelemiz kazanacak” denildi.

Konuşmanın ardından Yetik toprağa verildi ve mezarı karanfiller ile donatıldı.

 

MLKP gerillası Görgün ise Balveren köyünde toprağa verildi. Ardından MLKP gerillaları Görgün ve Yetik ile aynı gün Nazımiye’de şehit düşen 6 gerilla için saygı duruşu yapıldı. Uğurlama törenlerinde “Dersim şehitleri ölümsüzdür”, “Şehitler yaşıyor komünistler savaşıyor” sloganları atıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir