Güç Birliği’nden 4 Eylül Barış Mitingi için Bakırköy Halk Pazarı’na çağrı

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği, Bakırköy Halk Pazarı’nda 4 Eylül’de yapılacak Barış Mitingi’ne çağrı yaptı.

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği, İstanbul’da 4 Eylül’de yapılacak Barış Mitingi’ne ilişkin İstanbul Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, TMMOB İKK Sözcüsü Cevahir Efe Akçelik ve KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fadime Kavak, HDP İl Eşbaşkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel, HDK İstanbul Koordinasyon Sözcüsü Şamil Altan ve Güç Birliği bileşenlerin temsilcileri katıldı.

Basın toplantısında konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, savaşın her çağda her zaman insanların kınaması gereken ve karşı çıkılması gereken bir durum olduğunu söyledi. Savaşın bir iki kişi tarafından çıkarılmadığını ifade eden Erez, gelecek konusunda kötümser olmadığını, er ya da geç bu rezaletin sona ereceğini vurguladı. Erez, “El ele vererek ülkeye barış getireceğiz” diye belirtti.

Ardından Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği adına basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fadime Kavak okudu. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün tarihçesinden bahseden Kavak, “1 Eylul’ün Dünya Barış Günü olarak ilan edilmesi üzerinden tam 77 yıl geçmesine rağmen hala ülkemizde ‘kutlu olsun’ diyemiyoruz” dedi.

ABD gibi küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak’ta savaşın sürdüğünü kaydeden Kavak, “Hala kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, skat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağdışı cihatçı DAİŞ vb. örgütler en çok kadınların hayatını cehenneme çeviriyor, Ortadoğu halklarına dünyayı dar ediyor. Milyonlarca savaş mağduru çok kötü koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, binlercesi, göç yollarında can veriyor. AKP hükümeti ve Avrupa devletleri mültecilik üzerinden insanlık değerlerini pazarlıyor, ayaklar altına alıyorlar” diye konuştu.

Ülkenin yangın yerine döndüğünü vurgulayan Kavak, çatışma, gözyaşı ve acının ülkenin dört yanını sardığını söyledi. Askeri darbe girişiminde yaşamını yitiren yüzlerce kişi, demokrasiyi askıya alan sivil darbeler, OHAL ilanı, laiklik karşıtı gerici politikalarda kaygı verici artış yaşandığını ifade eden Kavak, çocuk istismarı, doğanın talan edilmesi ve Antep’te insanların en mutlu günü olan düğüne DAİŞ’in saldırısı sorucu en az 50 kişinin yaşamını yitirmesi, Cerablus’a girilmesi ile Suriye bataklığına adım atılmasını kaygı ile izlediklerinin altını çizdi.

“10 Ekim’de Ankara’da son sözleri ‘barış’ olan yoldaşlarımızın taleplerini haykırıyoruz”

Kürt sorununda; ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş/şiddet odaklı politikaların derhal terkedilmesini, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için acil adımların atılmasını istediklerini kaydeden Kavak, “Kürt sorunu savaşla, şiddetle çözülemez. ortak yaşam umudumuzu tüketen bu savaşa son verilmesini, silahların susmasını, müzakerelerin hemen başlamasını talep ediyor, Kürt sorununun demokratik çözümü için çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Bu yıl Dünya Barış Günü’nde alanlara çıkmanın, ses çıkarmanın, halka gerçekleri anlatmanın her zamankinden önemli olduğunu belirten Kavak şunları söyledi:

Devletin tüm kurumlarının cemaatler ve tarikatlar tarafından ele geçirildiği, Ensar’dan Cemaat okullarına uzanan ve okulların İmam Hatipleşmesiyle derinleşen gericiliğe karşı laik yaşam alanlarını daraltarak başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere tüm toplumu kuşattı. Bu dönemde laikliği, demokrasiyi, barışı, eşitliği, özgürlüğü adaleti savunmak ve gerçek kılmak için 4 Eylül saat 16.00’da Bakırköy Pazar Meydanı’nda buluşuyor, 10 Ekim’de Ankara’da son sözleri ‘barış’ olan yoldaşlarımızın taleplerini haykırıyoruz.

Faşizme, darbelere ve savaşa karşı barış hemen şimdi.

Bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlara çıkmak, ses çıkartmak, halka gerçekleri anlatmak her zamankinden daha önemli olduğunu vurgulayan Kavak, laikliği, demokrasiyi, barışı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti savunmak ve gerçek kılmak için 4 Eylül saat 16.00’da Bakırköy Halk Pazarı’nda miting düzenleyeceklerini belirtti. Kavak, tüm İstanbulluları barış mitingine davet etti.
One thought on “Güç Birliği’nden 4 Eylül Barış Mitingi için Bakırköy Halk Pazarı’na çağrı

  1. hasan

    bu miting ne darbe karşıtı ne de dikta karşıtıdır. bu miting darbeye diktaya karşı duranlara 4 EYLÜLDE KARTALDA olanlara karşı bir mitingdir!

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir