HDP, HDK ve DBP eşbaşkanlarından Alevi dergahına ziyaret

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve beraberindeki heyet saldırıya uğrayan Garip Dede Dergahı’nı ziyaret etti. Zirayette konuşan Yüksekdağ, ziyaretin nezaket amaçlı olmadığını “her zaman yanınızdayız” mesajı olduğuna dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, HDP İstanbul Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Garo Paylan ile HDP MYK üyeleri Ali Kenan, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Aysel Güzel’den oluşan heyet, saldırıya uğrayan Garip Dede Dergahı’nı ziyaret etti.

Heyet, Garip Dede Türbesi’ni ziyaret etti. Dergah Başkanı Celal Fırat’a geçmiş olsun dileklerini sunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Türkiye’de farklı inançların farklı kültürlerin bir bütün olarak farklılığın kendisini sürdürmesine tahammül edemeyen bir egemen anlayışın söz konusu olduğunu kaydetti.

‘HERKESİ TEK TİPLEŞTİRMEK İSTEYEN BİR SİYASİ ANLAYIŞ VAR’

Yüksekdağ, “Ne yazık ki bu saldırılar ve egemen anlayışı siyasi iktidarın zihniyetinden besleniyor. Herkesi tek tipleştirmek isteyen bir siyasi anlayış söz konusu. O yüzden inanç alanında da farklılıklar kabul edilmiyor ve olması gereken değer gösterilmiyor. Alevi toplumunuz ve dergahınız tarih boyunca çok uzun yıllar boyunca, büyük bir tarihsel süreç boyunca egemen, tekçi anlayışa rağmen var olmuş, varlığını sürdürmüş bir akım ve inanç merkezi aynı zamanda” dedi.

Alevi toplumunun esas gücünü ve dirayetini buradan aldığını söyleyen Yüksekdağ, bütün dayatmalara ve baskılara rağmen, inanç ve değerlerden vazgeçmemenin insanı insan yapan bir değer olduğunu vurguladı. Yüksekdağ, “En önemli gücü değerlerine ve farklılıklarına sahip çıkmasıdır” şeklinde konuştu.

‘BİZİM EN ÖNEMLİ GÜCÜMÜZ BİRBİRİMİZDİR’

Dergaha ibadet için gelen insanlara dikkat çeken Yüksekdağ, her durumda saldırılara karşı yan yana duracaklarını kaydetti. Türkiye toplumunun ve bütün Türkiye halklarını çok karanlık ve zorlu günlerden geçtiğini söyleyen Yüksekdağ, “Bizim en önemli gücümüz birbirimizdir. Yan yana olmamızdır. Biz siyasi egemenlerin kullandığı silahları taşımıyoruz, darbeye teşebbüs edenlerin gücüne sahip değiliz. Bizim tek gücümüz değerlerimizdir. Dergahınızın bu duruşunun özellikle Türkiye’deki demokratik gelişme bakımından da çok değerli buluyorum” dedi.

Yüksekdağ, her zaman Alevi halkının eşit yurttaş olma mücadelesinin yanında olacaklarını vurguladı. Yüksekdağ, ziyaretin nezaket amaçlı olmadığını “her zaman yanınızdayız” mesajı olduğuna dikkat çekti.

‘SALDIRININ AMACI MEZHEPSEL SAVAŞ ÇIKARMAK’

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de yapılan saldırıyı kınadı. Saldırının tüm Alevi halkına yönelik bir saldırı olduğunu belirten Tuncel, mezhepler arası bir savaş çıkarmak niyetli olduğunu vurguladı. Kendisinin de bir Kürt Alevisi olduğunu ifade eden Tuncel, Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarını hatırlattı.

“Bütün bunları yaşamış bir toplumsal gerçeklikten gelenler olarak. Alevi toplumuna yönelik saldırı kapsamlı ve planlıdır” diyen Tuncel, Alevi toplumunun yıllardır eşit yurttaşlık mücadelesi yürüttüğünü ifade etti. Tuncel, bu saldırıyı kendilerine yapılmış olarak gördüklerini vurguladı ve Alevi halkının mücadelesini destekleyen değil yürüten kısım olacaklarını belirtti.

Saldırıda can kaybının olmamasının bir teselli olduğunu ifade eden HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, bundan sonra bu tarz saldırıların olmaması için dergahın etrafında daha çok kenetlenmek gerektiğini söyledi.

Sivas katliamının faillerinin yargıdan kaçırılarak aklandığını ifade eden Koçyiğit, karanlık güruhların bu durumdan cesaret aldığını belirtti. alevi katliamlarını sistematik bir devlet politikası olduğunu söyleyen Koçyiğit, 15 Temmuz darbe girişimin püskürtülmesiyle birlikte devletin asimilasyonu kullanarak Alevilerin geçmişle bağını yok etmeyi amaçladığına dikkat çeken Koçyiğit, şöyle devam etti: “Dergahımız ve inanç önderlerimizle aramıza mesafe koymaya çalışıyor. Bu anlamda bu dernek buna karşı ayakta duruyor. Bu inancın mensuplarının gelip ibadetlerini yapabilecekleri bir mekan sunuyor.”

Mazlumlar olarak daha çok direniş sergilemek gerektiğinin altını çizen Koçyiğit, “HDK kurulduğu günden bu yana Alevi inancının içinde yer almıştır. Bundan sonra da yer alamaya devam edeceğiz. Bu saldırı bize ve tüm Türkiye halklarına yapılmıştır” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından görüşme basına kapalı devam etti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir