Salih Muslim: QSD, işgale karşı halkını savunacak

Salih Muslim, “TSK güçlüdür, bazı yerlere girebilirler ama önümüzdeki günlerde başlarına çok büyük belalar açılacaktır. Demokratik Suriye Güçleri karşısında kim olursa olsun halkını savunacaktır” dedi.

Türkiye’nin maceracı bir şekilde başka bir devletin topraklarına saldırdığını belirten PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, “TSK güçlüdür, bazı yerlere girebilirler ama önümüzdeki günlerde başlarına çok büyük belalar açılacaktır. Demokratik Suriye Güçleri (QSD) karşısında kim olursa olsun halkını savunacaktır” dedi.

Med Nuçe’ye konuşan Müslim, Cerablus işgaline ilişkin “Türkiyenin, AKP’nin hedefi Kürt halkını yok etmek, oradaki kazanımları yerle bir etmektir” dedi. Türkiye’nin bunu daha önce DAİŞ yoluyla yapmak istediğini belirten Muslim, “Kobanê’ye saldırısı, Serêkaniye’ye saldırısı buna örnektir. Bununla başaramadı. DAİŞ git gide yenildi, sonra başkalarıyla yapmak istedi, onlar da yenildi. Şimdi artık kendisi çok maceracı bir şekilde başka bir devletin topraklarına, başka toprakların egemenliğine saldırıyor” diye belirtti.

‘TÜRKİYE’NİN BAŞINA BELA OLACAK’

“Bu bir anlaşma sonucu mudur, Türkiye Rusya ya da rejimle mi anlaştı” sorusuna Muslim şu yanıtı verdi: “Suriye rejim olarak zaten bir şey yapamıyor, elleri, kolları bağlıdır. Olsa olsa onlarla İran arasında bir anlaşmanın sonucu olabilir. Rusya veya Amerika’dan onay aldıklarını tahmin etmiyorum. Önümüzdeki günlerde daha fazla açığa çıkacaktır. Türkiye’nin bahanesi ne olursa olsun, bu uluslararası anlaşmalara da ters düşüyor. Çok maceracı bir politikadır bu ve muhakkak Türkiye’nin başına çok bela olacaktır.

Suriye’nin geleceğine bölge halklarının karar vermesi gerektiğinin altını çizen Muslim, “Ne olursa olsun oradaki bölge bizim bölgemizdir. Suriye halklarının bölgesidir, Kürtlerdir, Türkmenlerdir, Araplardır, en iyisini, ne yapacağımızı en iyisini biliriz” diye belirtti.

‘BU BİR İŞGALDİR, HALK KENDİNİ SAVUNACAK’

Türkiye’nin harekatını sürdürme planlarına ilişkin ise Muslim şu değerlendirmeyi yaptı: “Cerablus Askeri Komutanı’nın infazı gibi komplolarla bu iş yürütülemez. Uzun vadeden bahsediyoruz. Bugün Türkiye Silahlı Kuvvetleri güçlüdür, bazı yerlere girebilirler ama önümüzdeki günlerde başlarına çok büyük belalar açılacaktır. Kendi işbirliğiyle yaratılmış bazı çevrelerle bütün bölgeyi işgal etmek, tüm dengeleri alt üst ediyor. Bu kabul edilemez, bir işgaldir. Biz nasıl ki topraklarımızı kendimiz savunduysak, muhakkak Suriye halkı da kendini savunacaktır. Demokratik Suriye Güçleri karşısında kim olursa olsun halkını savunacaktır.”

Bazı temaslar için Güney Afrika’da bulunan Muslim, Cerablus saldırısına ilişkin diplomatik temaslarda da bulunduklarını sözlerine ekleyerek, “Görüştüğümüz kişiler oluyor. Hepsi bizim yanımızdadır, kimse bu saldırıyı kabullenmiyor. Bu işgal, uluslararası arenada kimsenin kabul edeceği bir şey değil” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir