YPG : Kimse Fırat’ın batısı bahanesiyle saldıramaz!

YPG Sözcüsü Xelil, “Hiç kimse güçlerimizin Fırat Nehri’nin batısında olmasını gerekçelendirerek saldıramaz” dedi.

YPG Resmi Sözcüsü Redur Xelil, YPG güçlerinin Fırat Nehri’nin batısında olduğu iddiasına ilişkin YPG’nin Facebook sayfasından bir açıklama yaptı.

Xelil, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hiç kimse YPG güçlerinin Fırat Nehri’nin batısında olduğu gerekçesiyle bu alanlara saldıramaz. Çünkü o kişiler iyi biliyor ki, YPG güçleri bölgenin DAİŞ çetelerinden kurtarılması için Minbic Askeri Meclisi’ne destek vermiş ve bu görev yerine getirildikten sonra güçlerimizi bu bölgelerden çekilmiştir.”

‘HALKIN KENDİNİ YÖNETME VE SAVUNMA HAKKI VAR’

Minbic’e  dönük  her türlü saldırının Minbic halkına karşı saldırı olacağını, askeri ve sivil meclisin bölgedeki halktan oluştuğunu belirten Xelil, “Bu bölgenin halkının kendini yönetme ve savunma hakkı vardır” diye ekledi.

YPG Genel Komutanlığı, daha önce yayımladığı bir açıklamada, güçlerinin Minbic’te görevlerini yerine getirdikten sonra çekildiklerini aktardı. Bu açıklamada şunlar kaydedilmişti:

“Biz YPG Genel komutanlığı olarak güçlerimizin Minbic’in özgürleştirilmesi operasyonunda görevlerini başarıyla yerine getirdiğini ve tüm noktaları Minbic Askeri Meclisine teslim edip karargahlarına döndüklerini duyuruyoruz. Aynı zamanda Minbic Şehir yönetimi de şehrin sivil meclisine teslim edilmiştir. Bu 15 ağustosta resmi bir açıklamayla yapılmıştır.” (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir