Yüksekdağ Özgürlük Nöbeti’nde: Bugün Zana, Aslı, İnan olma günüdür

Yazar Aslı Erdoğan’ın tutsak edilmesine tepki göstermek ve dayanışmayı büyütmek amacıyla başlatılan Özgürlük Nöbeti devam ediyor. Nöbeti ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Bakırköy’den tüm halklara çağrı yaptı. Yüksekdağ, gerçeği söyleme ve tutsaklarla dayanışma günü olduğunu vurguladı.

Özgür Gündem gazetesi yazarı Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasını protesto etmek için arkadaşları tarafından Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde başlatılan, Özgürlük Nöbeti devam ediyor.

yuksekdag-ozgurluk nobeti-5

Nöbetin 4. gününde, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP İstanbul Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Hüda Kaya ve Garo Paylan ile HDP MYK üyesi Ali Kenan, CHP Milletvekili Mahmut Tanal, HDP ve CHP üyeleri, Aysel Güzel, Barış İçin Akademisyenler, Barış Anneleri, Aslı Erdoğan’ın arkadaşları ile çok sayıda gazeteci, akademisyen, yazar, aydın katıldı.

“Bizler hala varız, buradayız, yazıyoruz” ve “Zana, Aslı, İnan yalnız değildir” pankartlarının açıldığı nöbette Barış İçin Akademisyenler de “Kalemimiz sesimizdir, özgür basın susmayacak” pankartı ile eyleme katıldı. “Özgür Gündem susturulamaz”, “Kalemlere özgürlük” ve “Özgür düşünce susturulamaz” dövizleri ve Aslı Erdoğan’ın kitaplarını da taşındı.

‘KIRMAYA DAĞITMAYA ÇALIŞTIKLARI DAYANIŞMA RUHU HER ZAMAN BÜYÜYOR’

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bir kez daha Özgürlük Nöbeti için bir araya gelindiğine dikkat çekti. Tüm tutsakları selamlayan Yüksekdağ, “Artık bizler nöbetleşe dışarıda duruyoruz. Ama bu koşulları bize dayatanlar asla unutmasın ki yerlerimizi boş bırakmadık. Kırmaya, dağıtmaya çalıştıkları dayanışma ruhu her zaman büyüyor. Bu dayanışma ruhunu kırmak istiyorlar. Katletmek, yok etmek için saldırıyorlar bir yıldır. Dayanışma kelimesi sihirli bir cümle, sözcük değildir. Bir topluluğu insanlık haline getiren bir gerçek, bir olgudur. Bunun için her şeyi göze alarak, bu dayanışma ruhunu büyütüyoruz” dedi.

Erdoğan’ın bir yaşam ve direniş ustası olduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Bir gazeteciydi” diye vurguladı. Erdoğan’ın kimliği ve duruşu ile bu kavramların hakkını verdiğine işaret eden Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Devlette bu duruşa tahammül edemez. Bugün hazmedemedikleri iki noktaya birden saldırdılar. Bir Özgür Gündem gibi gerçekleri yazan, diğeri ise mücadele ruhunu savunan Aslı Erdoğan’a saldırdılar. Özgürlük, dayanışma mevzileri bu siyasi iktidarın sonu olacak. Bir avuç insanın sonunu getirmeye çalışanlar, bugün kendi sonlarını görüyorlar. Barış, demokrasi isteyenlerin sonunu getirmek isteyenler, bugün kendi sonlarını getiriyorlar. Yarınlarının kabusu ile boğuşuyorlar. Biz yarınlarımızı biliyoruz. Yarın da bizler varız, barış diyenler, özgürlük diyenler var ve kazanmayı başarır.”

‘DEVLETİN YALAN ÇARKINA ÇOMAK SOKACAK ÇOK KİŞİ VAR’

Türkiye halklarının bir bataklığa sürüklendiğini söyleyen Yüksekdağ, yeni savaş mevzilerinin de ortaya çıktığını vurguladı. TSK’nın Cerablus işgaline işaret eden Yüksekdağ, “Kürde tahammül edemeyenlerin girdikleri bir bataklıktır. Aslı Erdoğan, Zana, İnan bunu yazdıkları için içerideler. Devletin o yalan çarkının içerisine çomak sokacak çok kişi var. Bütün Türkiye ve Ortadoğu halklarının o bataklığa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz. Onların yalan, savaş çarkı ile asla yan yana yaşamayacağız. Yalan karşısında gerçeğin savaş karşısında barışın yılmayan temsilcileri olacağız” dedi.

Halklara çağrı yapan Yüksekdağ, şu ifadeleri kullandı: “Bugün Zana, Aslı, İnan olma günüdür. Bugün gerçeği söyleme günüdür. İçerideki arkadaşlarımızla omuz omuza daha çok mücadele etme günüdür. Taş duvarlar bizi ayıramayacak. Özgür bir yaşama kavuşma umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Derhal arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyor ve dayanışma mücadelesinin büyütülmesi çağrısı yapıyorum.”

‘BARIŞ UMUDUNU TUTUKLADILAR’

yuksekdag-ozgurluk nobeti-8

HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasına “barış umudunu tutukladılar” sözleriyle tepki gösterdi.

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de Bakırköy Hapishanesi önünde defalarca nöbet tutulduğunu hatırlattı. Tuncel, “Bir ülkenin demokratik olup olmadığını gösteren en önemli şey medyadır. Basın olanları üzerinde her hangi bir baskı olmadan yazıyorsa o zaman demokrasi vardır. Bizim ülkeye baktığınızda ise iktidarı övenler basın oluyor, halkın istediklerini söyleyenler ise tutuklanıyor. Özgür Gündem herhangi bir basın değildir. Özgür Gündem Türkiye’nin asıl resmidir. Özgürlükler askıya alınmış. Özgür Gündem gazetesine yönelik gerçekleştirilen bu saldırı sadece Özgür Gündem gazetesine yönelik bir saldırı değil, tüm muhalif kesimlerine yapılmıştır” dedi.

Tuncel, “Üç arkadaşımız tutuklandı. Ama unutmasınlar ki bu ses asla susmayacaktır. Gazetecileri tutuklayarak, gazete binalarını kilitleyerek sorunu çözemezsiniz. Demokrasi ortadan kaldırıldıkça, Kürt halkının temsilcileri yok sayıldıkça bu ülkede şiddet ortaya çıkıyor” diye konuştu.

‘DÜŞÜNDÜKLERİMİZİ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Barış Akademisyeni Esra Mungan, Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını söyledi. 2011’de devletin söylemi ile Fethullah Gülencilerin yargıda güçlü olduğu zaman öğrencileri için eylem yaptıklarını belirten Mungan, bugün “yazarımıza dokunma” dediklerini vurguladı. Düşündüklerini söylemeye devam edeceklerini kaydeden Mungan, “Biz olup bitenleri kendi vicdanımızla değerlendirmek istiyoruz. Baskı ve sindirmelerle bunu değiştiremezler. Aslı Erdoğan’ı Kürt olmadığı ve Kürt halkının yanında olduğu için içeriye attılar. Kürtleri yalnızlaştırmak istiyorlar bir kez daha. Biz bütün özgürlük mücadelelerinin yanında olacağız” şeklinde konuştu.

‘YAZARLAR BİAT ETMEZ’

CHP Milletvekili Mahmut Tanal cezaevinde Aslı Erdoğan’ın ziyaret ettikten sonra basın açıklamasına katıldı. “Yazarlar biat etmez” diyen Tanal, Aslı Erdoğan’ın tecrit odasından normal koğuşa alındığını ve sağlık durumunun kötüye gittiğini söyledi. Tanal, “Aslı Erdoğan’ın cezaevinde bulunmasının hukuki hiçbir boyutu yoktur” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir