‘109 haftadır hasta tutsakların sorunlarını iletecek muhatap bulamadık’

Hasta tutsakların sağlık durumuna dikkat çekmek için Ankara’da yapılan eylemler 109.’su gerçekleştirildi. 20 yıllık tutsaklığın adından geçtiğimi hafta yaşamını yitiren Mecit Gümüş’e atfedilen eylemde, hasta tutsakların ölümünden ATK, Adalet Bakanlığı ve Cezaevi Genel Müdürlüğü’nün sorumlu olduğu vurgulandı.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 109.’sunu, hapishanede yaşamını yitiren Kürt siyasetçi Mecit Gümüş için gerçekleştirdi.

Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan eylemde “Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın hasta mahpuslara özgürlük” yazılı pankart açıldı.

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) üyesi Mehmet Baytekin, 109 haftadır hasta tutsakların sorunlarını iletebilecek bir muhatap bulamadıklarını söyledi. Baytekin, hapishanelerde bulunan hasta tutsakların tedavilerinin engellendiğini söyledi. “Sürgünler had safhaya ulaşmış, sürgün edilen hasta tutsaklarda ring araçlarıyla götürülüyor ve götürüldükleri yarde işkence görüyorlar” diyen Baytekin, yaşam hakkı ihlallerinin en çok hapishanelerde gerçekleştiğini vurguladı.

20 yıldır hapishanede kalan Mecit Gümüş’ün geçen hafta yaşamını yitirdiğini hatırlatan Baytekin, “Oysa zamanında Gümüş ve hasta tutsaklar için yaptığımız çağrılar dikkate alınsaydı, belki bir çok hasta tutsak hayatını kaybetmemiş olacaktı” dedi.

Baytekin, “Bilerek ölüme terk ettiğiniz Mecit Gümüş’ün hesabını sizlerden sormayalım mı? Bu suçun hesabını kim verecek? Tedavi etmeyen doktorlar, O’nun infazınını ertelenmesi için zamanında rapor düzenlemeyen Adli Tıp Kurumu (ATK), Adalet Bakanlığı ve Cezaevi Genel Müdürlüğü kısaca tüm yetkililer bizim nezdimizde suçludur” dedi.

Hasta tutsakların yaşamını yitirmesine neden olanların, toplum vicdanında mahkum olduklarını vurgulayan Baytekin, “Mecit Gümüş’ün mücadele azmi ve kararlılığı tüm insan hakları savunucularının geleceğini aydınlatacaktır. Mecit Gümüş ve yitirdiğimiz tüm hasta tutsakları mücadelemizde hep yaşatacağız” şeklinde konuştu. (ETHA)

Fotoğraf: SeyriSokak
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir