Cerablus Askeri Meclisi: Türk ordusunu uyarıyoruz!

Cerablus Askeri Meclisi, Türkiye’nin DAİŞ’i değil kendi güçlerini hedef aldığına dikkati çekerek, uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu. Meclis, Türk ordusunu uyardı.

Cerablus Askeri Meclisi, Türkiye’nin Cerablus’taki işgalciliğine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türk ordusunun Til-Emarne köyüne dönük saldırılarına değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türk savaş uçakları bu sabah saatlerinde Cerablus’un güneyindeki noktalarımızın ve sivillerin bulunduğu Til Emarne köyünü bombardımana tutmuştur. Saldırı sonrası çok sayıda sivil  yaşamını yitirdi ve yaralandı. Bu saldırı ile bölgede yeni bir çatışma süreci başlayacaktır.

Bu saldırı bizim amaçlarımızdan geri koymayacaktır. Amacımız, DAİŞ çetelerine ve teröre karşı mücadeledir. Türk ordusu ve bağlı grupları ile teröre karşı verilen gerçek mücadeleyi engellemeye çalışmasının hesabını verecektir.

Türkiye, DAİŞ çetelerine karşı savaşan güçlerimize karşı saldırmaktadır.

Türk ordusunu uyarıyoruz. Kendimiz savunabiliriz, uluslararası kamuoyu ve koalisyon güçleri de bu saldırılara karşı müdahale etmemizi uygun görmektedir. Türklerin Halep’in kuzeyindeki duruma paralel bu saldırıları terörle mücadele kapsamında büyük bir hatadır.

Türk ordusu ile aramızda herhangi bir çatışma çıkmaması üzerinden bölge sınırlarına yaklaşmadık. Eğer güçlerimize karşı bir girişim gelişmezse sınır bölgesini güvenli bir şekilde kalacaktır.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir