Cumartesi Anneleri 596. kez sordu: Kayıplar nerede?

Cumartesi Anneleri, 596. kez Galatasaray Meydanı’nda “Kayıpları nerede?” diye haykırdı. 12 yıl önce gözaltında kaybedilen 24 yaşında Tolga Baykal Ceylan’ın dosyasını ele alan insan hakkı savunucuları, “Tolga Baykal Ceylan’ın nerede olduğunu bilmek annesinin ve toplumun hakkıdır. Bu hakkımızın takipçisi olacağız” dedi.

Cumartesi Anneleri 596. haftasında, Galatasaray Meydanı’nda 12 yıl önce gözaltında kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarını ve “Tolga’nın akıbetini açıklayın”, “Kayıplar belli failler nerede?” yazılı pankart açtı.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Urfa Milletvekili Dilek Öcalan ve HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun katıldığı eylemde gözaltında kaybedilen İrfan Bilgin’in kardeşi Kenan Bilgin söz aldı.

‘BİZ ARTIK KAYIPLARIMIZI SAĞ DEĞİL KEMİKLERİNİ İSTİYORUZ’

“Biz artık, kayıplarımızı sağ değil kemiklerini istiyoruz” diyen Bilgin, Türkiye’nin çetelerle yönetildiğini söyledi. Bilgin, “Böyle bir ülkede demokrasi olmaz, biz ölene kadar katliamcıların yargılanması için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu. Ellerindeki kayıpların fotoğraflarına işaret eden Bilgin, “Onlar faili meçhul değil. Katliamcıların isimlerine varasıya kadar biliniyor ama yargılanmıyor” diye konuştu.

‘KAYIPLAR NEREDE DİYE SORMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, 596 yıldır “kayıplarımız nerede” çığlığını duyurmak için Galatasaray Meydanı’nda olduklarını kaydetti. Kayıpların açığa çıkarılmadığı sürece Türkiye’de karanlık günlerin devam edeceğini söyleyen Öcalan, şöyle devam etti: “Gözaltında kaybedilenler yanlış yapmadı. Asıl onları kaybedenler yanlış yaptı. Kayıplar nerede diye sormaktan vazgeçmeyeceğiz.”

Kürt düşmanlığının kimseye faydası olmadığının altını çizen Öcalan, “Biz yürüttüğümüz mücadeleyi sadece Kürt halkı için değil ezilen tüm halklar için yürütüyoruz” dedi.

‘OĞLUMUN AKIBETİNE BİR TÜRLÜ ULAŞAMADIM’

Tolga Baykan Ceylan’ın 12 yıl önce gözaltına alındığını hatırlatan anne Kadriye Ceylan, “Tolga’yı katledenle, elbette inkar ettiler ama kendi hazırladıkları tutanaklar bunları ortaya çıkardı” dedi. 12 yıldır tek çocuğunun akıbetini araştıran ancak tüm sorularının yanıtsız kaldığını söyleyen Ceylan, “Anneyim, oğlumun akıbetine bir türlü ulaşamadım” diye konuştu.

Galatasaray Meydanı’ndan tüm halklara seslenen anne Ceylan, birlikte mücadele yürütme çağrısı yaptı.

596. haftanın açıklamasını okuyan Esra Koç, sözlerine “12 yıldır soruyoruz Tolga Baykal Ceylan nerede?” diyerek başladı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iktidarın devleti kendi siyasi düşüncesine uygun hale getirmeye çalıştığına işaret eden Koç, OHAL uygulamalarıyla hukuksuzluk ikliminin yaratıldığını belirtti.

‘İŞKENCE HABERLERİ 90’LI YILLARI HATIRLATIYOR’

Kayıt dışı gözaltılar ve spor salonlarını gözaltı merkezlerine dönüştürülmesi, avukat görüşlerinin engellenmesi, işkence haberlerinin artmasının ’90’lı yılları hatırlattığını söyleyen Koç, hükümete seslendi ve şöyle dedi: “Devlet olağanüstü halde dahi yaşam hakkını koruma, işkence yasağı, adil yargılama, ayrımcılık yapmama, herkesin inanç ve düşünce özgürlüğünü koruma yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. Temel hak ve özgürlüklerimizi tehdit eden OHAL kaldırılmalı, insan hakları hukukuna aykırı düzenlemeler olan kanun hükmündeki kararnameler iptal edilmelidir.”

Koç, Tolga Baykal Ceylan dosyasındaki çelişkiler ve soru işaretlerinin, 12 yıldır açığa kavuşturulmadığını vurguladı. Koç, “Tolga Baykal Ceylan’ın başına ne geldiğini öğrenmek annesinin ve toplumun hakkıdır. Tolga Baykal Ceylan’ın nerede olduğunu bilmek annesinin ve toplumun hakkıdır. Bu hakkımızın takipçisi olacağız” dedi.

Koç, “Tolga Baykal Ceylan nerede? Kayıplarımız nerede?” sorularını sordu.

NE OLMUŞTU?

24 yaşındaki İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Tolga Baykal Ceylan, İstanbul’da annesi ile birlikte yaşıyordu. 07 Ağustos 2004 tarihinde tatil amacıyla Kırklareli’nin İğneada İlçesine gitti. Aynı gün telefonla annesini arayarak İğneada’ya ulaştığını söyledi. 10 Ağustos 2016 tarihinden sonra annesi ile haberleşmesi kesildi. Tolga’dan bir daha haber alınamadı.

Anne Kadriye Ceylan tüm mercilere başvurarak oğlunu aradı. Başvurduğu her yerde görevlilerin ilgisizliği ile karşılaştı. 2004 yılında Demirköy Savcılığı’nın başlattığı soruşturma dosyası 2006 yılında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verilerek kapatıldı. 5 Şubat 2011 tarihinde dönemin Başbakan Erdoğan’ın Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği yetkilileriyle yaptığı görüşmeden sonra, 09 Şubat 2011 tarihinde Tolga Baykal Ceylan’ın akıbetini araştırmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde bir alt komisyon kuruldu.

Komisyon 4 aylık çalışması sonucunda yayımladığı raporda, “Komisyonumuz bu aşamada, elindeki verilerin değerlendirilmesi sonucunda, Tolga Baykal Ceylan’ın gözaltında kaybolmadığına, ancak bu güne kadar ailesi ve çevresinden hiçbir kişiyle temas kurmaması gerçekliği karşısında da normal asayiş olayı olarak değerlendirilmesi gereken bir kayıp olayı ile karşı karşıya olduğumuz sonucuna ulaşmıştır” denildi. Raporda adli işlemlerin ifasında gösterilen dikkatsizlikler nedeniyle ailede haklı olarak bazı şüpheler oluştuğu kaydı düşüldü. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir