DAİŞ’e karşı diye girdiler, DAİŞ’siz köyleri bombalıyorlar

DAİŞ çetesinin danışıklı olarak Cerablus’u teslim ettiği Türk Silahlı Kuvvetleri destekli cihatçı-selefi çeteler kentin güneyinde yer alan köylere saldırı başlattı. Cerablus Askeri Meclisi savaşçıları ile TSK destekli cihatçı çeteler arasında çatışma başladı.

DAİŞ çetesinin danışıklı olarak Cerablus’u teslim ettiği Türk Silahlı Kuvvetleri destekli cihatçı-selefi çeteler kentin güneyinde yer alan köylere saldırı başlattı.

DAİŞ çetesine karşı düzenlendiği iddiasıyla başlatılan operasyon, DAİŞ’in elinde olmayan ve Minbic Askeri Meclisi çatısı altında bir araya gelen Arap, Türkmen ve Kürt savaşçıların denetimindeki alanları hedef almaya başladı.

Cerablus’un 8 kilometre güneyinde yer alan ve iki gündür bombardımana tutulan El Emarne köyüne doğru TSK’ya ait tankların hareket ettiği görüldü. TSK tank birlikleri, El Emarne köyündeki Minbic Askeri Meclisi mevzilerine top atışı yaptı.

TSK’ya ait savaş uçakları önceki gün köydeki radyo istasyonunu bombalarken, bu sabah da sivil yerleşim alanlarına hava saldırısı düzenlenmişti. Bombardıman da sivil can kayıpları olduğu açıklanmıştı.

El Emarne köyünün yakınındaki Yusufbeg köyünde bulunan Cerablus Askeri Meclisi savaşçıları ile TSK destekli cihatçı çeteler arasında da çatışma başladı.

Yerel kaynaklar, TSK’ya ait ait keşif uçaklarının da bölgede dolaştıklarını bildirdi.

Bu arada cihatçı çeteler Cerablus’a bağlı Qerqoriyet El Ereb ve Qerqoriyet El Ekrad köylerini de işgal etti. Çetelerin Cerablus’un 15 km batısındaki El Tirêxîm köyüne doğru harekete geçtiği belirtildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir