ESP: Kobanê’den elinizi çekin

ESP, Türk ordusunun Kobanê sınırında zırhlı araçlar eşliğinde hendek kazmasının provokatif tutum olduğunu belirtti. ESP, demokratik kamuoyunu ve halkları saldırgan tutuma karşı Rojava devrimini savunmaya çağırdı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Türk ordusunun tank ve zırhlı bir araç konvoyuyla Kobanê sınırında hendek kazmasına tepki gösterdi. “Türk devleti Kobanê sınırına yaptığı yığınağı geri çekmeli, saldırgan ve provokatif tutumuna son vermelidir” dedi.

Türk ordusunun Cerablus’a operasyon düzenlemesi ardından Kobanê sınırında hendek kazmasına tepki gösteren ESP, Rojava’da halkların birlikte, yan yana, kardeşçe yaşadığını hatırlattı ve şöyle dedi:

“Kobanê direnişi AKP/Saray iktidarının Ortadoğu hayallerini yıkmış ve Ortadoğu politikası Kobanê’de çökmüştü. ‘Ha düştü ha düşecek’ diyerek Kobanê’nin yenilgisi bekliyorlardı. Fakat her şey tersine dönerek DAİŞ faşist çetelerine karşı Kobanê zaferi Rojava devriminin gelişmesine yol açtı. AKP iktidarı O günden beri Rojava’da halkların birlikte, yan yana, kardeşçe yaşadığı Rojava demokratik yönetimini hazmedemedi. Emperyalistlerin onayı ve desteği ile Cerablus’u işgal eden AKP iktidarının DAİŞ çeteleriyle bir sorununun olmadığı, asıl hedefin Suriye’de yaşayan Kürt, Arap, Ezidi, Türkmen, Süryani halklarının demokratik kazanımları olduğu açığa çıktı. DAİŞ’in yapamadığını AKP iktidarı yapmaya çalışmaktadır. İnsanlık düşmanı DAİŞ’e karşı büyük bedeller pahasına özgürlüğünü kazandı. Şimdi DAİŞ’le aynı zihniyeti taşıyan AKP iktidarı Kürt halkının kazanımlarına göz dikmiş görünüyor.”

Rojava’dan tek bir taş atmayan Kürt halkının ‘sınır güvenliği’ adı altında hedef haline getirildiğine dikkat çeken ESP, “Kobanê halkı dün faşist DAİŞ çetelerine karşı nasıl topraklarını savunduysa bugün de savunacaktır. AKP iktidarının Rojava devrimine saldırısına halklarımız, insanlık izin vermeyecektir” dedi.

Halkları ve demorasi güçlerini AKP ve devletin Kobanê’ye yönelik saldırganlığına karşı Rojava devrimini savunmaya çağıran ESP, “Türk devleti Kobanê sınırına yaptığı yığınağı geri çekmeli, saldırgan ve provoktif tutumuna son vermelidir. Halklarımızı ve demokrasi güçlerini Kobanê’ye yönelik saldırganlığı durdurmak için sokaklarda tepki göstermeye çağırıyoruz” dedi. (ETHA)

TSK işgali derinleştirme hazırlığında

Kobanêliler sınıra barikat kurdu

Türkiye’nin Kobanê’ye dönük provokasyonları: sınırı geçip hendek kazmaya başladı

 

 

 
One thought on “ESP: Kobanê’den elinizi çekin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir