F Oturması 231.Hafta: Prostat hastası Güngör serbest bırakılsın

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, “F Oturma” eyleminin 231’inci haftasında kalp, kronik astım, mide ve bağırsakta iltihaplanma, kulağının birinde tam işitme kaybı, prostat hastası İbrahim Halil Güngör’ün serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, hasta tutsakların serbest bırakılması için her hafta Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri “F Oturumu” eyleminde 231’inci kez bir araya geldi. “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır, F Tipi hapishaneler kapatılsın” pankartının açıldığı eylemde tutsak yakınları sık sık “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “İnsan hakları ile insandır”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” sloganları attı.

‘OHAL ile birlikte işkencelere maruz kaldılar’

Bu haftaki eylemde adli tutuklu kalp hastası İbrahim Halil Güngör’ün durumuna dikkat çekildi. Haftanın açıklamasını yapan İHD üyesi Mukaddes Şamiloğlu, Güngör’ün 2009’dan bu yana tutuklu olduğunu hatırlattı. Güngör’ün başta pankreas hastalığı olmak üzere, iki defa anjiyo olduğunu, daha sonra 2013 yılında kalp ameliyatı geçirdiğini, kalp, kronik astım, mide ve bağırsakta iltihaplanma, kulağının birinde tam işitme kaybı, prostat, ve kesin olarak tanısı konulmamış akciğerde kist oluşumu gibi bir çok hastalığının olduğuna dikkat çeken Şamiloğlu, OHAL ile birlikte adli tutukluların insanlık dışı işkencelere maruz kaldığını söyledi.

‘Hapishanedeki uygulamaları teşhir edeceğiz’

25 yıl ceza alan tutuklu Güngör’ün ziyaretlere çıkarken yürümekte dahi zorlandığını belirten Şamiloğlu, şöyle devam etti: “Adli Tıp Kurumu hastalıkları tespit etmesine rağmen ve 72 yaşındaki bu insanı, ‘Hastalıkları sürekli ve kroniktir ancak kocama hali olmadığı için hapishanede yaşamını idame ettirebilir’ şeklinde rapor vermesi kabul edilemez.” Tüm duyarlı insanların yüzünü cezaevlerine dönmesi çağrısında bulunan Şamiloğlu, “Bulunduğumuz her alanda hapishanelerde yaşatılan tecrit politikalarını anlatarak bu uygulamaları yapanları kamuoyuna teşhir etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Eylem, sloganlarla son buldu. (DİHA)

 




Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir