HDP: Kobanê sınırına duvar provokasyondur

HDP, Kobanê sınırına duvar örmenin provokasyon olduğuna dikkat çekti. HDP, “Duvarlar bizi yakınlaştırmaz, uzaklaştırır, böler, ayrıştırır” uyarısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kobanê sınırına örülecek duvarın yüzyılın “Utanç Duvarı” olacağına dikkat çekti, “Duvarlar bizi yakınlaştırmaz, böler, ayrıştırır” dedi.

AKP/Saray iktidarının Suriye politikalarında yanlış tutumlarını sergilemeye devam ettiğini belirten HDP, “Şu anda Rojava’ya sınırı olan bütün ilçelerimizde, yoğun askeri hareketlilik gözlemlenmektedir. Rojava’daki kazanımları tehdit etmeye yönelik geliştirilen tüm bu tutumlar asla kabul edilebilir değildir” tepkisinde bulundu.

Kobanê sınırında yaşanan son hareketlilik üzerine, Kobanê Kantonu Eşbaşbakanı Sayın Enver Müslim ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini duyuran HDP, “Sınırı geçip Rojava topraklarında duvar inşaatına başlanmak istendiği, ancak duvar inşa edilecek toprakların Kobanê halkına ait topraklar olduğu tarafımıza iletilmiştir. Bu konuyla ilgili iç diplomatik girişimlerimiz devam etmektedir. İstikrarsızlığı ve kaosu derinleştirmeye yönelik bu hamleleri yakından takip ediyoruz” diye belirtti.

Duvar yapılmak istenen arazinin Kobanêlilerin tarım toprakları olduğunu hatırlatan HDP, örülecek duvarın “Utanç duvarı” olacağına dikkat çekti. HDP açıklamasında şunları belirtti:

Rojava sınırına örülecek olan duvarlar, yüzyılımızın ‘Utanç Duvarı’nı örmek demektir. Rojava ve Suriye halklarının Türkiye halklarıyla uzun yıllara dayanan akrabalığı ve dostluğu, AKP ve Saray’ın düşmanlık üretecek Utanç Duvarı’nın altında kalamayacak kadar kıymetlidir, hayatidir.

Türkiye’nin Kürt düşmanlığı üzerinden yürüttüğü bu politikaların vahim bir şekilde sonuçlanmaması adına sınıra örülmek istenen duvarlardan bir an önce vazgeçilmesini isteyen HDP, “Duvarlar bizi yakınlaştırmaz, uzaklaştırır, böler, ayrıştırır” uyarısında bulundu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir