İzmir İHD: Hasta tutsak Abdülkahar Aksoy serbest bırakılsın!

İHD İzmir Şubesi Konak Eski Sümerbank önünde, hasta tutsak Abdulkahar Aksoy’un derhal serbest bırakılmasını istedi. “Susma suça ortak olma ölüyorlar” ve “Hasta mahpuslara adli tıp idam yargı infaz oldu” yazılı pankartlar açıldı.

OHAL ile birlikte yaşanan hak ihlallerinin en ağırının hapishanelerde yaşandığı ifade edildi. Ödemiş T Tipi Hapishanesi’de tutsak olan Abdülkahar Aksoy’un, İzmir Kırıklar F Tipi Hapishanesi’nden Ödemiş T Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildiğini ve 51 yaşında olduğu vurgulandı.

İnsüline bağlı diyabet, hipertansiyon, erken evre KOAH ve amfizem, bel fıtığı, mide, bağırsak rahatsızlığı, baş dönmesi, boyunda ağrı gibi hastalıkları olan Aksoy’un, durumunun bilinmesine rağmen tahliye edilmediği belirtildi.

“İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen, ‘Cezaevinde tek başına kalamaz’raporu da yok sayıldı. ATK üniversitenin raporunu hiçe saydı” denilen açıklamada, Aksoy’un 18 gün boyunca gözaltında işkenceye tabi tutulduğu kaydedildi.

Aksoy ve sürgüne gönderildiği 14 arkadaşıyla birlikte saldırıya uğradığı ve darp edildiği bilgisi paylaşılan açıklamada, “Sağ diz kapağının altında 10 cm uzunluğunda 8 cm genişliğinde derin yaralanma, sağ ayak parmaklarında zedelenme ve yaralanma, sol ayak diz altında 10 cm’lik şişme ve morarma, sağ ve sol elde uyuşma, ters kelepçeden dolayı bileklerde izler ve yaralanma oluşmuş. Saldırı esnasında iki kez bilinç kaybı yaşamış. Aldığı darbelerden dolayı şişlik ve ağrıları vardır” denildi. Aksoy’un derhal tahliye edilmesi istendi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir