Kobanê halkı sınırda nöbette

Türkiye’nin  Kobanê sınırını işgal etmesinden sonra Kobanê halkı Rojava-Bakur sınırı arasında nöbet tutmaya başladı.

Kobanê’nin Bakurê Kürdistan’a bağlı Suruç’a açılan Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın hemen batısındaki alanda işgalci Türk ordusu sınırı aşarak zırhlı araçlar eşliğinde hendek kazmaya başladı. Bunun üzerine binlerce Kobanêli sınır hattında barikat oluşturdu. Sınıra akan Kobanêliler, işgalci Türk ordusunun Cerablus işgali, Kobanê kantonuna zırhlı araçlarla işgalini ve örülmek istenen utanç duvarını lanetledi.

Türk devletinin uygulamalarına sert tepki gösteren Kobanililer sınırda nöbet tutmaya başladı. Örülen suni sınırları tanımadıklarını belirten halk, Kobani ve Rojava düşmanlarından korkmadıklarını belirtti.

Kobanê Kontonu Gençlik ve Spor Konseyi Başkan yardımcısı Şêrin Osman,”Erdoğan ve ortaklarının yaptıkları planları artık göz önünde, bugün Kobanê halkı bu katliamlar için ayaklandı ” dedi.

Şêrin Osman, Türk askerlerinin sınırı işgal ederek Kobane kontonuna girdiklerini, Kobanê halkı olarak bu işgali kabul etmeyeceklerini sınırda örülen utanç duvarının çetelere verilen desteğin bir sonucu olduğunu kaydetti.

Suriye Kürtleri Demokrat Partisi (PDKS) Başkanı Gêlo İsa, ” Kobanê halkı ve siyasi partiler olarak Özerklik yönetimiyle Türk devletinin siyasetini ve Rojava Kürdistan’ındaki işgallerini ve müdahalelerini kınıyoruz.  Erdoğan bu provokasyonlarla Rojava halkının iradesini yok etmek istemektedir. Ama bu girişimleri başarılı olmayacaktır” ifadelerinde bulundu.

Kobanê Kontonu TEM-DEM Meclisi Eş başkanı Ayşe Efendî ise şunları söyledi: “Türk devleti bizim topraklarımızı 15 metre işgal etti. Bu işgal Türkiye, İran ve Suriye anlaşmasının bir sonucu olarak gerçekleşmekte. Bizlerde Kobani halkı olarak bu işgali kınamak ve ülkeler arasında sağlanan anlaşmayı bozmak için ayaklandık. Ve işgalci Türk ordusunu topraklarımızdan çıkaracağız.”

Ayşe Efendî devamla şunları belirtti: “Kobanê halkı bu saatten sonra ne aldığı kararlarda ne de davasından vazgeçer. Herkeste bunu böyle bilmeli. Kobanê DAIŞ’in vahşiliğinden çok zarar gördü fakat topraklarımızı işgali güruha teslim etmedik. Türk devleti şunu hiçbir zaman aklından çıkarmasın. Ve unutmasın ki biz asla şehitlerimizin kanını yerde bırakmayız.”

Eyşe Efendi son olarak Kobanê halkına seslendiği konuşmasında “Kürtler yaratılan suni sınırları tanımıyor. Bu suni sınırlar  Kürtlerin iradesinden bağımsız gelişti fakat onların iradesiyle kaldırılıp yok olacak. Herkes bunu böyle bilsin. Erdoğan’ın tanklarından korkmuyoruz. onun kirli uygulamalarına karşı ayakta olacağız” dedi. (ANHA)

ESP: Kobanê’den elinizi çekin

TSK işgali derinleştirme hazırlığında

Kobanêliler sınıra barikat kurdu

Türkiye’nin Kobanê’ye dönük provokasyonları: sınırı geçip hendek kazmaya başladı

 

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir