Suriye’de tarafların görüşme trafiği sıklaştı

Suriye iç savaşının siyasi çözüme kavuşturulmasına ilişkin ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları 12 saatlik toplantı gerçekleşti. Görüşme sonrasında dikkat çekici ifadeler kullanıldı. Rusya kaynakları, Putin-Erdoğan görüşmesine ilişkin havuz medyasında yer alan haberleri yalanlarken, Suriye, Türk ordusunun Halep’te cihatçı-selefi çetelere silah dağıttığına ilişkin BM’ye mektup gönderdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry 12 saat süren görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı.

Lavrov, Suriye’deki iç savaşın taraflarıyla çalışmalar konusunda ABD’yle belirli yönleriyle anlaşmaya vardıklarını söyledi. Lavrov, “Taraflarla çalışacağımız somut yönler konusunda anlaştık. Rusya Şam’la, ABD muhalefetle çalışacak. Bölgesel partnerlerle de birlikte hareket edeceğiz” diye konuştu. Lavrov, somutlaştırılmayı bekleyen kimi konuların ise gelecek hafta Cenevre’de konuşulacağını kaydetti.

Lavrov, muhalefet ve terör gruplarını birbirinden ayırmak gerektiğini belirtti, “Suriye’de hangi grupların terör örgütü Nusra çatısı altında yer aldığına dair bilgiyi ABD’li mevkidaşımıza verdik. Umarım ABD’li arkadaşlarımız bu bilgiye bakar ve yararlı olur” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cerablus’a yönelik harekatı nedeniyle memnuniyetsizlik ifadeleri kullanan Rusya, operasyonun Suriye yönetiminin onayı olmadan yürütüldüğünü söyledi. Lavrov, “Suriye topraklarında orduları ve askeri güçleriyle varolan birçok ülke bunu Suriye yönetiminin onayı olmadan yapıyor” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Cenevre görüşmelerinin uzun sürdüğünü kaydetti, “Suriye’de uzun vadeli ateşkesi elde edersek çatışmanın yörüngesini tamamen değiştirebiliriz” dedi.

Suriye’de sürecin nasıl ilerlemesi gerektiği konusunda Rusya ile netliğe ulaştıklarını ifade eden Kerry, “Suriye’deki krizin askeri çözümü olmadığını Rusya ve ABD olarak kabul ediyoruz. Çözüm bekleyen bazı küçük sorunlar kaldı. Uzmanlarımız, güveni sağlamlaştırma adımlarını atmak için önümüzdeki günlerde burada, Cenevre’de, görüşmeleri sürdürecek” diye konuştu.

El Nusra çetesinin hiçbir zaman ateşkesin bir parçası olmadığını kaydeden Kerry, bağımsız bir Kürt bölgesini desteklemediklerini belirten ifadeler kullandı. Kerry, “Kürt güçlerin bazı oluşumlarıyla çalışmalar çok kısıtlıydı” diyen Kerry’nin “Kürtlerle temaslar Türkiye’yle yakın işbirliğinde yürütüldü. Türkiye’deki dostlarımızın hassasiyetini çok iyi anlıyoruz” sözleri dikkat çekti.

RUSYA: ‘PUTİN CERABLUS OPERASYONUNA ONAY VERMEDİ’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesi yaşandı.

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, “iki liderin Halep’e insani yardım ulaştırılması konusunda mutabakat sağlandığı” ve görüşmede “Fırat Kalkanı harekatı hakkında Putin’e bilgi verildiği, bölgenin güvenliği açısından ortak mücadelenin önem taşıdığı” gibi görüşmeler yapıldığını yazdı.

Ancak Rusya kaynakları, görüşmede Cerablus operasyonunun onayına ilişkin herhangi bir durum olmadığını kaydetti.

Sputnik’in haberine göre; Rus düşünce kuruluşu Jeopolitik Sorunlar Akademisi’nin Başkanı Orgeneral Leonid İvaşov, “Türk medyasının, Erdoğan’la Putin arasında uzlaşı olduğu yönündeki göndermeleri bir yalan. Putin ve Erdoğan, St. Petersburg’da terörist gruplara yönelik eylemlerle ilgili ilkesel meseleleri ele aldı. Fakat Rusya bu operasyona onay vermedi, veremez. Zira Rusya uluslararası hukuk kurallarına ve BM Sözleşmesi’ne saygı gösteriyor. Türkiye ise eylemleriyle bölgedeki hukuk sisteminin yerle bir olmasına katkı sunuyor” ifadelerini kullandı.

Rus generalden çarpıcı iddia: Putin ve Erdoğan anlaşamadı

SURİYE: TÜRK ORDUSU HALEP’TE CİHATÇILARA SİLAH VERİYOR

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türk ordusunun Halep bölgesinde ordu depoları kurduğunu ve buralarda cihatçı-selefi çetelere silah ve mühimmat verildiğini söyledi.

BM Genel Sekreter Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı Ramlan bin İbrahim’e mektup gönderen Caferi, şu ifadeleri kullandı: “1 Ağustos’ta Türk birliklerinin Suriye topraklarına girdiği gözlendi. Bu birlikler, Halep’in kuzeyinde kalan Bikah kasabasının karşısına konumlandırıldı ve silah depoları inşa ettiler. Bu depolardan Fetih Ordusu, Nusra Cephesi ve Ahrar’uş Şam adlı terör örgütlerine silah ve mühimmat verildi. Suriye, Güvenlik Konseyi’nin Türkiye’yi sınırlarını silahlı terörist gruplara kapatması ve bu grupları silahlandırmaktan vazgeçmeye zorlaması çağrısında bulunuyor.”

Suriye: Türkiye, Halep’te cihatçılara silah veriyor

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir