Tedi işçileri, saldırıları protesto etti, dayanışma çağrısında bulundu

TEDİ işçileri, DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı’ya yönelik dün gerçekleşen özel güvelik görevlilerin saldırısını protesto etti. Açıklama yapan Saygılı, baskılar karşısında sinmeyeceklerini belirterek, emekten yana herkesi işçi sınıfının yanında olmaya çağırdı

DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan TEDİ işçileri, sendikanın Genel Başkanı Kanber Saygılı’ya yönelik özel güvelik görevlilerin saldırısını protesto etti.

Tuzla’da bulunan TEDİ deposu önünde bir araya gelen işçiler, “TEDİ’de işçi kıyımına ve sendika düşmanlığına son” yazılı pankart açtı. Eylemde “İşçiye uzanan eller kırılsın”, “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atıldı. Eyleme, İnşaat-İş, BATİS, DERİTEKS üyesi ve tersane işçileri ile HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, ESP, EMEP, EHP, CHP, DİP, SODAP, Alınteri, UİDDER, Mücadele Birliği ve yöre derneklerinin temsilcileri katıldı.

Açıklama yapan Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, direniş sürecine ilişkin bilgi verdi. İşçilerin sürekli tehditlere maruz kaldığını kaydeden Saygılı, OHAL’i fırsat bilen TEDİ patronunun 32 işçiyi işten çıkardığını hatırlattı. Yine OHAL gerekçesiyle çadırlarının depo dışına çıkarıldığını kaydeden Saygılı, yasaları korumakla yükümlü olan polisin, TEDİ patronunu koruduğunu işçilere saldırdığını söyledi.

Depoya getirilen kaçak işçilere kendi durumlarını izah etmek isterlerken dün özel güvenlik görevlilerinin saldırısına maruz kaldıklarını kaydeden Saygılı, özel güveliğin değil işçilerin gözaltına alındığını ifade etti. Karakol polisinin gözaltındaki işçilere “Sendikalı olmayın bırakın bu işleri, çevik kuvvet olun” dediğini aktaran Saygılı, yasaları temsil ettiğini söyleyenlerin ne hakla işçileri mücadelesinden koparmaya çalıştığını sordu.

Polisin patronla işbirliği yüzünden bu zamana kadar masaya oturamadıklarını vurgulayan Saygılı, “Ama oturacaktır. Önümüzdeki günlerde işçilere, demokratik kurumlara saldırılar artacak. Sadece TEDİ işçileri olarak bu saldırılara direniriz ama püskürtemeyiz. Birleşerek bunu başarabiliriz” dedi. Saygılı, emekten yana olan herkesi işçi sınıfının yanında olmaya çağırdı.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da OHAL koşullarında direnen işçileri selamladı. TEDİ’de kazanmanın Türkiye’nin her yerinde kazanmak anlamına geleceğini belirten Kerestecioğlu, “Bu ülkede savaş varsa emeğe, kadına, doğaya yönelikte bir savaş var” dedi. Darbeyle mücadele adı altında mühalif sesin bastırılmaya çalışıldığını kaydeden Kerestecioğlu, “Darbeye karşı mücadele var da neden işçiye karşı da mücadele var” diye sordu.

Son olarak söz alan İnşaat-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Adnan Akyol, “TEDİ patronunun içinde bulunduğu binaları bizler yaptık. O binaları başlarına yıkmasını da biliriz” dedi. Akyol, TEDİ işçilerinin direnişini selamladı, yan yana olacaklarını söyledi.

Eylem alkış, slogan ve halaylarla son buldu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir