Avcılar Belediyesi’nde taşeron temizlik işçileri iş bıraktı

CHP’li Avcılar Belediyesi’nde taşeron temizlik işçileri ödenmeyen maşları için iş bıraktı.

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikasına üye oldukları için CHP’li Avcılar Belediyesi tarafından işten atılan ve 118 gündür direnişte olan işçilerin direnişi devam ediyor. İşçilerin direnişi devam ederken Avcılar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün taşeron firması olan Tomurcuk A.Ş’de bağlı park bahçe işçileri ise Temmuz ayı maaşları ödenmediği için iş bıraktı.

İşçiler, taşeron firma ile yaptıkları görüşmede maaşlarının Cuma günü yatırılacağı söylendiğini ancak maaşlarının yatırılmadığı için iş bıraktıklarını söyledi.

İşçiler, çöp toplama kamyonlarını şantiyeye çekerek çöp toplamayacaklarını belirtti.

Belediye-İş Sendikası, işçilerin Anayasal haklarını kullandıklarını ve iş bırakma eylemlerinin meşru olduğunu belirten açıklama metninde, işçilerin haklı mücadelelerinin yanında olduklarını kaydetti.

Avcılar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Nilgün Çendek şantiyeye gelerek işçilerle görüştü. İşçilere ücret ödemelerinde çeşitli sorunlar olduğunu bildiklerini, fakat bu sorunların iş bırakmakla çözülemeyeceğini söyleyerek, “keşke iş bırakmadan önce bizimle görüşseydiniz” dedi.

Kendilerinin Avcılar halkına hizmet sunduklarını belirten Çendek’e, işçiler ve sendika temsilcileri de, sorunun defalarca görüşüldüğünü, hiçbir düzelmenin olmadığını söylediler.

Burada kendileriyle kibarca konuşulduğunu, ama iş anında insan yerine konulmadıklarını belirten işçiler, “5 dakika oturan ya da yol üstündeki bir daldan incir koparan arkadaşlarımızı işten attınız. Hem de hırsızlıkla itham ederek…” diye tepki göstererek, iş bırakma eylemindeki kararlılıklarının altını çizdiler.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir