Azadiya Welat’ın merkez bürosuna baskın: 27 çalışan gözaltına alındı

Azadiya Welat Gazetesi’nin Diyarbakır’daki merkez bürosuna polis baskın düzenledi. Binadaki 28 gazete çalışanının telefon ve kimliklerine el konuldu.

Türkiye’de günlük yayın yapan tek Kürtçe gazete olan Azadiya Welat’ın Diyarbakır’daki merkez binasına polis baskın yaptı. Merkez Bağlar ilçesinde bulunan gazetenin merkez binasına baskın düzenleyen polis, gazete binasında arama yaptı.

‘giden geleni çok olduğu’ için basılmış!

azadiye wealt-3

DİHA’nın haberine göre Azadiya Welat Gazetesi’nin merkez bürosunun, “Binaya gelen ve gidenlerin çok olduğu” gerekçesiyle basıldığı belirtildi. Binada bulunan 28 gazete çalışanının telefon ve kimliklerine el konuldu.

Çok sayıda zırhlı araçla binayı ablukaya alan onlarca özel harekat polisi ve sivil polis, binanın girişinde uzun namlulu silahlarla bekleyerek, binaya girenleri kontrol etti.

Polis baskına gerekçe olarak, “Binaya gelen ve gidenlerin çok olduğu” ve “Burada örgütsel toplantı” yapıldığı yönünde kendilerine yapılan ihbarı gerekçe gösterdi. Aramanın devam ettiği binada bulunan 28 gazete çalışanın telefonlarına ve kimliklerine el konuldu.

İçerde arama devam ederken, gazeteciler hakkında gözaltı kararının olup olmadığı konusunda ise bilgi edinilemedi.

ÖGC: BASKIN HUKUKSUZDUR

azadiye wealt-2

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), baskını protesto etti. Polis tarafından basılan binanın önünde yapılan açıklamada konuşan ÖGC Eş başkanı Hakkı Boltan, tam bir hukuksuzluk ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

28 arkadaşlarının kimlik ve telefonlarına el konulduğunu hatırlatan Boltan, “Bunun hak ihlali olduğu açıktır. Bu baskıyı kınıyoruz. Birkaç polisin arama yapıp çıkması imkanı varken, gazete çalışanlarının adresleri bilinmesine rağmen bu yolun tercih edilmesi hukuki değildir. Bunu kabul etmeyeceğimizi defalarca söyledik. Kamuoyu ve halkı, bu baskıya karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Azadiya Welat’ta arama sona erdi: 27 gözaltı

azadiye wealt-4

Azadiya Welat Gazetesi merkez bürosuna baskın düzenleyen polisin araması sona erdi. Yaklaşık 4 saat süren aramadan sonra misafirlerin de aralarında bulunduğu gazetenin 27 çalışanı gözaltına alındı. Gözaltına alınan gazeteciler binadan çıkarılırken, sık sık “Özgür basın susturulamaz” sloganını attı.

Azadiya Welat gazetesinin gözaltına alınan dağıtımcılarının isimleri şöyle:
Yasemin Sayın
Hayat Yılmaz
Ahmet Kızılay
Arap Turan
Berxwedan Tulpar
Sürreya Dal
Zeynep İzgi
İbrahim Bayram
Engin Özelçi
Ahmet Boltan
Ceylan İpek
Mehmet Emin Kaya
Ziyan Karahan
Veysi Altın
Ercan Yeltaş
Azime Tarhan
Serdal Polat
Cengiz Aslan
Ferit Toprak
Mehmet Hüseyin Şahin
Mehmet Aydın
Pusat Bulut
Mehmet Emin Akgün

Baskın esnasında büroda misafir olarak bulunan Vesile Tulpar, Bahar Haram, Mecrum Tekol ve Aydın Kaya adlı çocuk da gözaltına alındı.
One thought on “Azadiya Welat’ın merkez bürosuna baskın: 27 çalışan gözaltına alındı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir