Beştaş: ‘Barışın tesisi için dört bir yandan mücadele edilmeli’

İHD Adana Şubesi’nin başlattığı “Barış Nöbetin”i ziyaret eden HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, barış talebinin her zaman değerli olduğunu belirterek, bir daha ölümlerin yaşanmaması için barış mücadelesinin dört bir yandan sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

İHD Adana Şubesi’nin 22 Ağustos’ta başlattığı “Barış Nöbeti” eylemi 7’nci gününde HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Adana il ve ilçe yöneticileri ile Halkevleri tarafından ziyaret edildi. Ziyarette konuşan İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, üç günlük bir nöbet eylemi ile başladıklarını ancak sürecin gittikçe kötüye gitmesi üzerine nöbet eylemini 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar uzatmaya karar verdiklerini söyledi.

‘Barış için mücadele dört bir yana yayılmalı’

bestas-ihd adana-4Ardından konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, savaşın dört bir koldan devam ettiği bir süreçte İHD olarak “Barış Nöbeti”ne başlanılmasını anlamlı bulduklarını ve barış talebinin her zaman değerli olduğunu kaydetti.

Beştaş, Türkiye’nin Cerablus’a yönelik işgal harekatında tanklarla iki köyü katliamdan geçirdiğini ifade ederek, Türkiye’nin içeride ve dışarıda rol aldığı bu savaş oyunuyla eski Osmanlı dönemine geri döndüğünü ve uluslararası hukuk kurallarını tamamen çiğnediğini ifade etti. Beştaş, bir daha ölümlerin yaşanmaması için barış mücadelesinin dört yandan sürdürülmesi gerektiğini aktardı.

bestas-ihd adana-2

Beştaş’ın ardından konuşan İHD Şube Başkanı İlhan Öngör, 7 gündür sürdürdükleri Barış Nöbeti’ni 1 Eylül’de sonlandıracaklarını söyledi. Öngör, “Umarım taraflar sesimizi duyarlar. Bu sadece İHD’nin değil halkın talebidir. Bize gerçek bir demokrasi lazım” dedi.

Konuşmaların ardından Beştaş, mahallelerde Öcalan için başlatılan “Özgürlük Nöbet”lerine katılmak üzere dernekten ayrıldı. (DİHA)

 

 

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir