ESP ve SGDF’den gözaltlılara tepki: ‘İzmir’de OHAL gözaltılarına son verilsin’

SGDF üyeleri, Aliağa’da gözaltına alınan arkadaşlarının Suruç ve Ankara katliamı gazileri olduğunu kaydetti, derhal serbest bırakılmasını istedi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, İzmir ve Aliağa’da gözaltına alınarak Balıkesir’e götürülen SGDF ve ESP üyelerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İzmir İl Örgütü binasında yapılan basın toplantısında konuşan SGDF üyesi Deniz Bahçeci, 23 Ağustos günü yapılan polis baskınlarında aralarında ESP İl Başkanı ve SKM MYK üyesi Ezgi Bahçeci’nin de aralarında olduğu 6 sosyalistin gözaltına alındığını hatırlattı. Gözaltı süresinin 10 güne uzatıldığını söyleyen Bahçeci, “Bu, su ve şeker götüren arkadaşlarımıza polisler tarafından verilen tek bilgidir. Üstelik hala avukatlarla görüşmeleri engelleniyor” şeklinde konuştu.

Bahçeci, ESP PM üyesi Levent Akhan, SGDF MYK Üyesi Ozan Özgenler, Ender Gürboğa, Onur Güven ve Mehmet Polat hakkında da bilgi alamadıklarını ifade etti.

Bahçeci, OHAL gözaltılarının önceki gün akşam Aliağa’da SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç’in de aralarında olduğu 8 kişinin sokak ortasında gözaltına alınmasıyla devam ettiğini dile getirdi.

OHAL’in darbecilere karşı ilan edildiği bahanesiyle uygulamaya konduğunu hatırlatan Bahçeci, OHAL kararnameleriyle uzatılan gözaltı süreleri, avukatla görüş yasağının siyasi soykırım operasyonları ve işkencenin önünü açtığını vurguladı. Bahçeci şunları söyledi: “Bu uygulamalarla birlikte devrimci, demokrat ve yurtseverlere adeta savaş açılmış, işkencenin dozu arttırılmış, açlık grevindeki yoldaşlarımıza şeker dahi verilmemiş adeta Suruç katliamından, Ankara katliamından sağ kurtulmamızın, katliamlarda ölümsüzleşen yoldaşlarımızın mücadelesini yükseltmemizin intikamını almaya dönük bir yaklaşım sergilenmiştir.”

Aliağa’da gözaltına alınanların Suruç ve Ankara gazileri olduğunu belirten Bahçeci, “Katledemediklerini gözaltına alarak, işkence yaparak, tutuklayarak sindirmeye çalışıyorlar. Milli mutabakatlarına tehdit oluşturacak tüm devrimcileri, gençleri, emekçileri, kadınları korkutmaya, tutuklayarak sokaktan çektirmeye, işkenceyle sindirmeye çalışıyorlar” dedi.

Darbecilere de diktatörlük heveslilerine de karşı olduklarını kaydeden Bahçeci, “Özgür yarınlar için savaş değil barış diyerek direnmeye devam edeceğiz. Suruç’ta yitirdiğimiz canlarımızdan aldığımız güçle daha çok mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Hukuksuz uygulamalara son verilmesi çağrısı yapan Bahçeci, “Avukat görüşlerinin yapılmasının önündeki engelleri kaldırın ve haksız yere gözaltına aldığınız yoldaşlarımızı serbest bırakın” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir