Gözaltındaki çocuklara 3 gün boyunca İstiklal Marşı okutuldu

OHAL ilanıyla gözaltına alınan birçok kişi fiziksel işkence, psikolojik baskı ve ajanlaştırma politikalarıyla karşı karşıya kalıyor. Gözaltında yaşadıklarını anlatan H.M. adlı çocuk, “Gözaltındaki çocuklara zorla 3 gün boyunca İstiklal Marşı okuttular” dedi. Avukat Turgay Bek de, çocukların itirafçı olmaya zorlandığını söyledi.

Darbe girişimi ardından AKP tarafından ilan edilen OHAL’le birlikte uzun süre gözaltında kalanlara ajanlaştırma dayatılıyor. Uzun süreli gözaltılarda yaşanan işkence, baskı ve şiddete ilişkin konuşan Avukat Tugay Bek, OHAL bahane edilerek karakollarda kötü muamelenin sınırsız uygulandığına dikkat çekti.

‘Hukuksuzlukları doğuruyor’

Gözaltına alınanların daha çok Facebook gibi sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlarından kaynaklı olduğunu vurgulayan avukat Bek, Facebook paylaşımları üzerinden “örgüt üyeliğinin” oluşturulduğunu söyledi. Gözaltına alınıp, tutuklanan müvekkili S.D.’nin emniyette bazı hukuksuz uygulamalara maruz kaldığını aktaran Bek, “Müvekkilimin bana aktarımına göre polis kendisine ‘senle dışarıda görüşelim. Çay içelim’ diyerek, işbirliğinin teklif edildiğini söyledi. Bu hukuksuz bir uygulamadır. Uzun gözaltı süreleri bu hukuksuzlukların doğmasına neden oluyor” dedi.

‘Çocukların tuvalete gitmelerine izin verilmedi’

Adana’da 6 gün gözaltında kaldıktan sonra Facebook paylaşımlarından ötürü tutuklanma talebiyle sevk edildiği mahkemede, “Adana ilini terk etmeme” şartı ile serbest bırakılan 17 yaşındaki H.M. adlı çocuk, gözaltı süresince yaşadıklarını anlattı. Kendisiyle birlikte 12 ila 13 yaşındaki çocuklarında bulunduğunu belirten H.M., “12 yaşındaki çocuğun çıkıp dışarıda oynaması gerekirken, 6 gün boyunca bir oda çok sayıda çocuk kaldı. Bu çocukların tuvalete gitmelerine izin verilmedi. 6 gün boyunca bu Adana sıcağında banyo yapamadık” diye konuştu.

‘Çocuklara İstiklal Marşı okutuldu’

Parmak izi ve hastaneye götürülürken polisin şiddetine maruz kaldığını anlatan H.M., “Çocuk Şubesi’nde polisler küçük çocuklara zorla 3 gün boyunca İstiklal Marşı ve bazı marşları okutturdu. Biz okumadık. Çocuklar zorla bu marşları okudu” bilgisini verdi. Savcılıkta kendisine birkaç kişinin isminin söylendiğini ve tanıyıp tanımadığının sorulduğunu belirten H.M., “Bunları bize bir tehdit gibi söylüyorlardı. Bizi pişmanlık yasasından faydalanmaya çalışıyorlardı. Sanki suçumuz var gibi itiraf etmemizi bekliyorlardı. Bizde yapmadığımız bir şeyi söyleyemeyiz” diyerek başında geçen hukuksuzluğu anlattı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir