“Katliamın 56. ayında Roboski’ye adalet”

Roboskî İçin Adalet Girişimi ve İnsan Hakları Derneği (İHD), Roboskî katliamının 56. ayında yine Ankara ve İstanbul’da eylem yaparak Roboskî’ye adalet istedi.

Roboskî İçin Adalet Girişimi ve İnsan Hakları Derneği (İHD), Roboskî katliamının 56. ayında yine Ankara ve İstanbul’da eylem yaparak Roboskî’ye adalet istedi.

ANKARA

roboski-ankara

Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan eylemde “Katiller bulunsun, Roboskî bir daha asla” pankartı taşındı. Girişim adına basın açıklamasını yapan Sedat Yağcıoğlu, “Adalet, adaletsizliğin olduğu yerden yükselir” dedi. Roboskî katliamının çözüm görüşmelerinin yapıldığı bir dönemde yaşandığını hatırlatan Yağcıoğlu, “34 insanımız bizden alındı. Katliam bugün yaşadığımız kan gölünün ilk adımıydı. Katliamın sorumlularını açığa çıkarmayıp, cezalandırmayan, üstünü örten devlet, bu katliamları bu coğrafyaya yaydı, şimdi sınır ötesine taşımaya çalışmakta” diye konuştu.

O dönem adalet talebine kulak tıkayanların bugün Roboski katliamını sadece darbecilerle açıklamaya çalıştığını ifade eden Yağcıoğlu, katliamın siyasi ve hukuki sorumluluğunun bu tür açıklamalarla bulanıklaştırılamayacağını vurguladı. Katliamcılara emir veren, onlara teşekkür edenlerin de sorumluluğu olduğunu belirten Yağcıoğlu, katlimın karar vericisi ve suçluların hala ortaya çıkarılmadığını söyledi

Roboskî katliamına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapıldığını hatırlatan Yağcıoğlu, Roboskîli ailelerin bugün aradığı adalet talebinin toplumun adalet talebi olduğuna vurguladı. “Biz adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın taraftarıyız” diyen Yağcıoğlu, Roboskî ve tüm katliamlar için adalet talep etmek adına bir araya gelmeye devam edeceklerini kaydetti.

İSTANBUL

roboski-istanbul

İHD İstanbul Şubesi Adalet ve Hakikat Komisyonu, Galatasaray Lisesi önünde yaptığı eylemde, “Roboskî’ye adalet, Failler yargılansın” yazılı pankart açtı. Eylemde konuşan Zeynep Ceren Boztoprak, Türkiye’nin iç-dış çatışmalar ile yeni bir yapılanmanın oluşturulduğu bir dönemden geçtiğini söyledi. Boztoprak, bu sürecin sonunda demokratik bir iklime mi kavuşulacağı, yoksa otoriter- totaliter bir yapının mı ortaya çıkacağını bilmediklerini söyledi. Boztoprak, bu çerçevedeki gidişatın ise pek parlak olmadığını belirtti.

Roboskî’nin her süreçte de bir turnusol kağıdı niteliği taşıdığını belirten Boztoprak, Roboski bir turnusol kağıdıdır. Ölenleri kimse geri getiremez, fakat ölüme yol açan kişilerin adalet tarafından cezalandırılması, ölüme yol açan usullerden vazgeçilmesinin ilk adımı olacaktır. Roboski için adalet istemek, daha adil, daha demokratik bir yönetim talep etmekle eş değerdir.”

“Belki kızacaksınız ama adalet talep ediyorum”

Basın açıklamasından sonra Roboski’de katledilen 34 kişiden biri olan Salih Ürek’in ağzından yazılmış bir yazı okundu. Yazıda şu ifadeler yer aldı: “Sorgusuz sualsiz bir gece ansızın üzerime yağdırdıkları devletin teknoloji harikası o kocaman bombaları küçük hayallerimi bir bir ezdi. Varlığım onların varlığına armağan oldu. Katır sırtında verdiğim bu canın hesabının sorulmasını istiyorum. Belki kızacaksınız ama bir çift sözüm var; eğer beni öldüren bombalar adaleti de öldürmediyse, adalet talep ediyorum.” (Kaynak: ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir