Kobanê yönetiminden Türkiye’nin işgaline ilişkin açıklama

Kobanê Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi, Türk ordusunun Kobanê Kantonu topraklarına girişini ve Cerablus işgalini kınayarak şu açıklamayı yaptı: “Türk devleti, Kuzey Suriye Demokratik Federal sistemini darbelemeyi amaçlamaktadır.”

Kobanê Kantonu Demokratik Özerklik Yönetimi, Türk ordusunun Kobanê topraklarına girişi ve Cerablus işgaline ilişkin açıklama yaptı. Açıklama, Mürşitpınar sınır kapısında işgal girişimine karşı kurulan çadırda okundu. Açıklamaya Yürütme Meclisi Başkanı Enwer Mislim ve yardımcısı Xalid Berkel ile Bêrîvan Hesen’inde katılırken, açıklama Eğitim Konsey Başkanı Nesrîn Kenan tarafından okundu.

kobane-isgal-aciklama-2

Nesrin Kenan “Türk devleti teröristler için destek merkezi haline gelmiş, Rojava Devrimi’nin önünü almak için bu çeteleri kullanarak bir çok defa Rojava topraklarına geçişlerini sağlamıştır. Kobanê kenti, insanlık düşmanı DAIŞ çeteleri karşısında gösterilen tarihi direniş göstermiş, insanlık karşıtı uygulamalara darbe indirmiş ve bu özelliği bütün dünyada saygı uyandırmıştır” dedi.

Türk ordusunun Cerablus işgaliyle Kuzey Suriye halklarından intikam almak istediğini vurgulayan Kenan, “Cerablus işgalinin ardından Cizre, Efrin ve son olarak da Kobanê topraklarına müdahale ederek Türk ordusu gerçek niyetini ortaya koymuştur. Amaç, Rojava Devrimini ve bütün Kuzey Suriye halklarını kapsayan demokratik projemizi yıkmaktır.

Nesrin Kenan, “Türk devleti Destek verdiği çetelerle DAIŞ çetelerinin yerlerini değiştirerek uluslararası bütün anlaşmaları çiğnemiştir. Türk devleti, Kuzey Suriye ve Kobanê topraklarına saldırarak, bütün halkların temsiliyetini bulduğu Demokratik Federal sistemi darbeleme çabalarına devam etmektedir” diye belirtti.

Kobanê Kantonu Eğitim Konseyi Başkanı, Türk devletinin bölge halklarına gerçekleştirdiği saldırıyı kınayarak, uluslararası kamuoyuna da tutum alma çağrısı yaptı.

Açıklama ‘Bijî berxwedana Kobanê’ ve ‘Bijî Serok Apo’ sloganlarıyla son buldu. (ANHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir