MSD: Uluslararası güçler katliamlara karşı tutumlarını netleştirmelidirler

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu, uluslararası alanın Türk ordusunun Cerablus bölgesinde gerçekleştirdiği sivil katliama sessiz kalmasını kınadı.

MSD Yürütme Kurulu Türk devletinin Kuzey Suriye topraklarına işgali ve Cerablus bölgesinde gerçekleştirdiği sivil katliama ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Türk ordusu Cerablus’u işgal etmesiyle, Cerablus’un güneyinde Bîr El-Kusa ve Sirîsar köylerinde sivillere yönelik katliam üstüne katliam gerçekleştirdi. Sadece Bir Kusa köyünde 40 sivil katledildi. Biz MSD olarak Türk ordusunun ve çetelerinin bu vahşi ve teröristçe saldırılarını lanetliyoruz.

Erdoğan sözüm ona bölgesel ve uluslararası güçlere DAIŞ’le savaşacağı yönünde çağrıda bulunmaktadır. Fakat bu vahşi saldırılar söylem ve tutumlarını tam tersini göstermektedir. Erdoğan’ın bırakın DAIŞ’le savaşmayı, tüm gücüyle DAIŞ çetelerine destek vermektedir. Sivilleri katletmektedir. Terör saldırılarını uygulamak içinde tüm devletlere ait uçakları kullanmaktadır. Yine Türkiye DAIŞ çetelerinin eğitim yuvası haline getirilmiştir.

Öte yandan Kuzey Suriye’de DAIŞ çetelerine karşı savaşan güçler İşgalci Türk ordusu ve çeteleri tarafından hedef alınmakta ve Suriye toprakları işgal edilmek istenmektedir.

Bu uygulamalara karşı sessiz kalan uluslararası güçleri kınıyor ve ilgili taraflara işgal ve katliamlara karşı tutum belirlemeleri çağrısında bulunuyoruz. Biz bu sessizliği Suriye halkına bir suç olarak görüyor ve bu güçlere destek sunan uluslararası koalisyon güçlerine tutumlarını yeniden gözden geçirmeleri çağrısında bulunuyoruz.” (ANHA)

 
One thought on “MSD: Uluslararası güçler katliamlara karşı tutumlarını netleştirmelidirler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir