Suriye’de cihatçı çetelere, TSK subayları komutan olarak atanıyor

Türkiye’nin “Suriye muhalefeti” olarak adlandırılan gruplara, Türk subaylarını komutan olarak atadığı ortaya çıktı. Suriye muhalefeti silahlı grubu olarak hareket eden gruba, ordu mensubu bir subayın atandığına dair bir belge ortaya çıktı.

2. Sahil Türkmen Tümeni olarak bilinen gruba atadığı üsteğmen rütbesindeki subay ile Türkiye’nin ÖSO sözcüğünü kullanmakta ısrar etmesinin de nedeni açığa çıktı.

Türk devleti, Suriye Muhalefeti olarak bilinen silahlı gruplarla ilişkileri şu ana kadar birçok bilgi, belge ve kanıtla ortaya çıkmıştı. Ancak ilk defa Suriye muhalefeti silahlı grubu olarak hareket eden bir gruba ordu mensubu bir subayın atandığına dair bir belgenin ortaya çıkması ile bu ilişki daha fazla somutluk kazandı.

Belge, bahar aylarında Türkmen Dağı’nda 2. Sahil Türkmen Tümeni’ne ait. Belgede “Haftalar önce Latkiye kırsalında onur savaşında, 2. Sahil Tümeni Komutanımız Riyad Karabacak hakkın rahmetine kavuşarak şehit olmuştur. Yeni bir komutan seçmek için biz 2. Sahil Tümeni Komuta meclisi olarak özgürlük ve onur mücadelemize devam etmek amacıyla aramızdan üsteğmen Tarık Solak kardeşimizi tümen komutanı olarak tayin edilmesine karar verdik” deniliyor.

Ele geçirilen bu belge ile Türkiye’nin neden ÖSO adında ısrar ettiği, El Nusra, Ehrar el Şam, Feylak El Şam gibi El Qaide gruplarını da bu isim adı altında savaştırdıkları, Türkiye’nin çetelere sadece silah, cephane, lojistik yardımıyla sınırlı kalmadığı, ordudan bazı rütbelilerin de onları komuta etmek için grupların içine gönderildiği ortaya çıkıyor.

TARIK SOLAK ŞİMDİ NEREDE?

Bahar aylarında Türkmen dağında yaşanan çatışmalar, Rusya uçağının düşürülmesinden kısa bir süre sonra durdu. 1. ve 2. Tümenin savaşçılarının çoğu Türkiye’ye çekildi. 24 Ağustos’ta işgal amaçlı Cerablus’a giren çete grupları arasında sözde Sahil 1. ve 2. Tümen güçleri de var. Ayrıca Üsteğmen Tarık Solak gibi bu tümenlerde daha alt düzey görev yapan Osman Salih gibi kişiler şimdi Cerablus’a gönderilen çete gruplarına komutanlık yapıyor. Tarık Solak ise piyasada yok. Tarık Solak’ın nerede olduğu konusunda ise herhangi bir bilgi yok. Tarık Solak’ın da Cerablus’a gönderilen gruplar arasında olup olmadığı ise cevaplanması gereken bir soru olduğu belirtiliyor.

SED ŞEHABA’DA İKİ MİT AJANI

Türkiye ordusuna ait rütbelilerin Suriye’deki iç savaşta çetelere komutanlık yaptıkları yönünde daha önce Halep, Idlip, Halep’in Şehba bölgesinde çok sayıda haber geçmişti. 2013 yılında DAİŞ’in Şehba alanındaki Kürt köylerine saldırmasında yaşanan çatışmalarda Sed Şehaba köyünde iki MİT ajanının öldürüldüğü dönemin Cephet El Ekrat güçleri tarafından iddia edilmişti. Ele geçen bu belge ile bu bilgilerin sadece söylemde kalmadığı, belgede görevi ve ismi geçen kişi ile kanıtlandığını da ortaya koyuyor. (Seyit EVRAN – ANF)

subay-komutan-ceteler




Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir