TSK’den Şehba sınırında işgal hareketliliği

Cerablus ile Kuzey Suriye Federasyonu topraklarını işgal eden TSK, Cerablus-Ezaz arasındaki 110 kilometrelik Şehba sınır hattının tamamını işgale hazırlanıyor.

Cerablus’ta DAİŞ çeteleri ile El Nusra, Ehrar El Şam, Nureddin Zengi, Sultan Murat Tugayları arasında devir teslim töreni yaptıran TSK, Minbic Askeri Meclisi ve Cerablus Askeri Meclisi’nin hâkimiyetinde bulunan kentin 8 kilometre güneyindeki yerleşim alanlarına obüs, tank ve uçaklarla saldırmaya başladı. Bu kapsamda Minbic, Cerablus, Soran, Extarin, Bab, Çobanbey, Mare ve Ezaz’dan oluşan Şehba bölgesinin tüm sınır hattında olağanüstü askeri hareketlilik yaşanıyor. Cerablus ile başlayan Kuzey Suriye Federasyonu topraklarını işgal girişimi, DAİŞ’in işgalinde bulunan Kilis’in Elbeyli ilçesinin karşısındaki Çobanbey (El Rai) sınırlarına dayandı. Cerablus’tan yaklaşık 60 kilometrelik sınır hattını işgal eden El Nusra öncülüklü çetelerin, Ezaz’a kadarki 110 kilometrelik sınıra konumlandırmaları amaçlanıyor.

Çobanbey sınırında askeri hareketlilik

Bu kapsamda El Rai’nin hemen karşısında buluan Elbeyli ilçesi ve köylerinde Türk askerinin hareketliliği gözleniyor. Özellikle Elbeyli Mülteci Kampı ve Elbeyli’ye bağlı Eğlence Köyü civarında arama noktaları oluşturulurken, Eğlence Köyü’nden Elbeyli ilçe merkezine kadar ki alan, yol çalışması gerekçesiyle kapatılmış durumda. Çobanbey Tren Garı bölgesinde tanklar Suriye sınırına konuşlandırılırken, sınır hattı boyunca iş makinelerinin mevzi kazma çalışmaları devam ediyor. Çobanbey ve Elbeyli arasında bulunan Dağ Hudut Karakolu çevresinde zırhlı araçların yoğunluğu gözleniyor.

TIR’larla mühimmat taşınıyor

Kilis ve Elbeyli arasında bulunan güzergâhta askeri mühimmat taşıyan TIR’lar görülürken, TIR’ların içinde özel hareket polislerin olduğu görüldü. Özel harekat polisleri eşliğinde, 3 TIR açık kasa konteynır ve 2 kapalı kasadan oluşan TIR konvoyu sivil araçlar eşliğinde bölgeye sevk edildi.

Kentin çeşitli yerlerinde arama noktaları

Öte taraftan Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’nda da yoğun bir araç trafiği yaşanırken, sınır kapısı çevresi başta olmak üzere Kilis kent merkezinin çeşitli yerlerinde asker ve polisler tarafından arama noktaları oluşturuldu. (DİHA)

TSK işgali derinleştirme hazırlığında
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir