Tuzla’da Kürt işçilere saldırıyı polis izlemiş

Tuzla Tersaneler Caddesi’nde 26 Ağustos günü saat 22.00 sıralarında işyerlerinden çıkan Kürt işçilere ırkçı bir grup saldırdı. Saldıraya uğrayan Hüseyin Gümüş başından ağır yaralanırken Selman Gümüş’ün ise ayağında kırıklar oluştu.

Tuzla Tersaneler Caddesi’nde 26 Ağustos günü saat 22.00 sıralarında işyerlerinden çıkan Kürt işçilere ırkçı bir grup saldırdı. Saldırıya uğrayan Hüseyin Gümüş başından ağır yaralanırken Selman Gümüş’ün ise ayağında kırıklar oluştu.

Saldırının gerçekleştiği bölgede bulunan polise haber verilmesine rağmen polis ırkçı grubun saldırısını izledi. Başından ağır yaralanan Hüseyin Gümüş ve Selman Gümüş Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken gençler karakola şikayette bulundu.

Saldırının polis gözetiminde planlı olduğunu ifade eden işçiler, “Tek sebebi bizim Kürtçe konuşuyor olmamızdı. Hüseyin’in markete girmiş olması ve bizim aramızda mesafe bulunması onlara cesaret verdi. Ne söyledikleri bile anlaşılmadan vurmaya başlamışlar. Biz arkadan yetiştik ama arkadaşlar zaten epey darbe almışlardı. Biz anadilimizi kullanıyoruz. Bunun saldırı nedeni olmasını anlayamıyoruz. Biz tersanelerde çalışan mesaisi bitince işinden çıkıp evine giden kendi halinde insanlar sadece anadilimiz Kürtçe olduğu için saldırıya maruz kalıyoruz” dedi.

Saldırı sırasında polise haber verildiğini ancak polisin saldırıyı sadece izlediğini söyleyen işçiler, “Bizler arkadaşlarımıza destek çıkınca dağılıp gittiler. Fakat biz onların az çok kimler olduğunu biliyoruz. Saldıranlardan birinin BMW arabası var. Bize saldıranlardan birinin bu arabayı kullanan kişiye ‘Reis’ diye hitap ediyordu. Arabayı polise tarif etmemize rağmen polisin ‘Tamam gençler olayı büyütmeyelim, şikayetinizi karakola yaparsınız’ diyerek saldırıyı gerçekleştiren grubu korudu” diye belirtti.

Hüseyin Gümüş’ün başından ağır yaralandığını, Selman Gümüş’ün ise ayağının kırıldığını belirten işçiler, yaralıları Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdüklerini ve Hüseyin Gümüş’ün yoğun bakıma alındığını belirttiler. Diğer gençlerinde kiminin omzunda kiminin sırtında darp izleri olduğunu kaydeden işçiler, suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir