18 gün OHAL gözaltısı: İşkence, cinsel saldırı, tecavüz tehdidi

İstanbul’da 19 gün önce “DEM-GENÇ üyesi oldukları” iddiasıyla gözaltına alınan ve 14’ü dün çıkartıldıkları mahkemece tutuklanan 19 kişinin gözaltı süresi boyunca işkence ve cinsel saldırıya uğradığı, tecavüzle tehdit edildiği ortaya çıktı. 4 gencin ayrı ayrı hücrelere alınarak cinsel saldırıya uğradığı, gözaltındakilere 3 gün boyunca su dahi verilmediği ve polisin okuma yazması olmayan H.A.’ya ise zorla ifade imzalattığı öğrenildi.

İstanbul’da 19 gün önce çeşitli ilçelerde yapılan ev baskınlarında “DEM-GENÇ üyesi oldukları” iddiasıyla gözaltına alınan 19 kişiden 14’ü çıkartıldıkları mahkeme tarafından “örgüt üyeliğinden” tutuklandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ve Esenler Atışalanı Polis Merkezi’nde tutulan 19 kişinin, gözaltı süreci boyunca işkence ve cinsel saldırıya uğradığı, tecavüzle tehdit edildiği ortaya çıktı.

Avukat görüşüne çıkartırken işkence ettiler

Gözaltı takibi yapan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlardan alınan bilgilere göre, Esenler Atışalanı Polis Merkezi’nde tutulan D.U., avukatıyla görüşmeye çıkartıldığı 27 Ağustos günü, avukatıyla görüşmeye götürüldüğü sırada polis tarafından dakikalarca darp edildi. D.U.’nun görüşmede durumu avukatına aktarması üzerine avukatlar, yaşanan işkenceyi tutanaklara geçti, fakat işkenceye uğrayan D.U. hakkında sağlık kontrolleri sırasında darp raporu verilmedi. Öte yandan polis merkezinde gözaltında tutulan gençlere 3 gün boyunca su dahi verilmediği öğrenildi.

Hücrelere alıp cinsel saldırıda bulundular

ÖHD’li avukatlardan alınan bilgilere göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulan İ.B, R.S, F.B, K.U. ve Ş.N.’nin ise akşamları tek tek hücrelere alınarak, çırılçıplak soyuldukları ve copla cinsel saldırıda bulunulduğu öğrenildi. Polisin 4 gence sadece cinsel saldırıda bulunmakla yetinmediği defalarca kez de tecavüzle tehdit ettiği belirtildi.

Zorla tutanak imzalattılar

ÖHD’li avukatlar H.A. ve S.D. isimli kadınlara ise okuma yazma bilmemesine rağmen polis tarafından alınan ifade tutanağının zorla imzalatıldığını belirtti. Öte yandan polisin bazı gençlere ise ÖHD’li avukatları istemediğine dair zorla tutanak imzalattığı ve ifadelerinin Baro’dan atanan avukatlar eşliğinde alındığı öğrenildi. Susma hakkını kullanmakta ısrar eden bazı gençleri de polisin hücrelerde saatlerce darp edip ifade vermeye zorladığı da gelen bilgiler arasında.

Gözaltılar arasında bulunan kemik erimesi hastası ve bir böbreği olmayan İ.D.’nin de hastaneye çıkmak istediği polis tarafından hastaneye sevk edilirken, “Bizi uğraştırdın” denilerek darp edildiği ve savcılık tarafından ifadesi dahi alınmadan mahkemeye sevk edilerek tutuklandığı belirtildi.

ÖHD’li avukatlar Pazartesi günü müvekkillerinin uğradığı işkence hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. (Çağdaş KAPLAN – DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir