Beştaş: Birer muhabir gibi çalışsak gerçekler karanlıkta kalmaz

ÖGC tarafından tutuklu basın çalışanları için başlatılan “Gönüllü Muhabir” kampanyasını HDP Adana Milletvekilli Meral Danış Beştaş devraldı. Herkesi birer gönüllü muhabir olmaya çağıran Beştaş, “Hepimiz birer muhabir gibi çalışırsak gerçekler karanlıkta kalmaz. Aydınlık bir geleceğe ulaşmak için hakikatlere göz, kulak ve söz olalım” dedi.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) tarafından tutuklu basın çalışanları için başlatılan “Gönüllü Muhabir” kampanyasını devralan JINHA ve ajansımızın Çukurova Bölge Bürosu’nda haber nöbetine HDP Adana Milletvekilli Meral Danış Beştaş katıldı. Gazetecilerle gündem toplantısına katılan Beştaş, özgür basınla dayanışmak amacıyla burada olduğunu belirterek, Türkiye’nin basın karnesinin kötü olduğunu aktardı.

‘Halkın haber alma hakkı gasp ediliyor’

Özgür basın çalışanlarına yönelik baskıların her geçen gün artığına değinen Beştaş, dün Amed’te Azadiya Welat Gazetesi’nin tüm dağıtımcılarının gözaltına alındığını hatırlattı. Beştaş, “Türkiye’de basın ve yayın özgürlüğünün olmadığını bir kez daha ortaya koymuştur. Hükümet ve Saray basın özgürlüğünü hiçe sayarak, kendi yandaş medyasını oluşturup, talimatlarla haber yapıyor. Türkiye’de halkın gerçekleri öğrenmemesi için büyük bir sansür politikası devrededir. Yandaş medyanın halkın haber alma hakkını korumadığı, sadece iktidarın propagandasını yürüttüğü açıktır. Demokrasilerde en temel haklardan biri basın ve yayın özgürlüğüyle birlikte halkın gerçek haberlere ulaşma hakkı da tartışmasızdır” şeklinde konuştu.

‘Birer muhabir olalım’

“Basına yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalarla kapatma kararları karşısında özgür basından yana olmaya davet ediyorum” diyen Beştaş, “Hatta herkesi bulunduğu yerden yaşadıklarını ve gördüklerini özgür basına iletmeleri çok önemlidir. Hepimiz birer muhabir gibi çalışırsak gerçekler karanlıkta kalmaz. Aydınlık bir geleceğe ulaşmak için hakikatlere göz, kulak ve söz olalım” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir